Sanuki (provincia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:01, 23. november 2007, ktorú vytvoril Janom (diskusia | príspevky) (Preklad z anglickej wikipedie http://en.wikipedia.org/wiki/Sanuki_Province)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa japonských provincií so zvýraznenou provinciou Sanuki

Provincia Sanuki (jap.: 讃岐国; Sanuki no kuni) bola stará japonská provincia na ostrove Šikoku, na ktorej území sa dnes rozkladá prefektúra Kagawa. Provincia hraničila s provinciami Awa a Ijo. Cez úžinu Naruto hraničila tiež s provinciou Awadži. Administratívne bola začlenená do Nankaidó. Osídlená bola 7. sotročí a pôvodne pozostávala zo severovýchodnej časti Šikoku a ostrovov Awaku vo Vnútornom mori.

Predpokladá sa, že starobylé hlavné mesto provincie sa nachádzalo neďaleko súčasného moderného mesta Sakaide, ale ešte nebolo objavené. Takamacu sa vyvinulo ako hlavné sídlo provincie v stredoveku.

V období Sengoku, provincii Sanuki vládol klan Mijoši. Klan Mijoši bol napadnutý klanom Čosokabe z provincie Tosa a stratil provinciu Sanuki. Nakoniec Čosokabe prehral v bitke proti Hidejošimu Tojotomimu a Sanuki pripadla jeho mužom.

V období Edo bola provincia Sanuki rozdelená na päť častí; tri han v Takamacu, Marugame, Tadocu, časť v priamej držbe šógunov a časť Cujama, ktorej hlavná časť bola na Honšú. Ostrovy Naošima a Šodošima boli oddelené od provincie Bizen a pripojené k provincii Sanuki.

Pozri aj