Siesta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Muži spiaci počas dňa v meste A Coruña v španielskej Galicii.

Siesta je krátke zdriemnutie, často po obede. Takáto doba spánku je spoločná tradícia v niektorých krajinách, najmä tých, kde je teplé počasie.

Slovo siesta pochádza zo španielčiny, je odvodené z latinského výrazu hora sexta (doslova šiesta hodina) a v podstate znamená prestávku uprostred dňa.

Siesta je tradičný denný spánok v Španielsku, a v dôsledku španielskeho vplyvu aj v mnohých latinskoamerických krajinách.

Siesta je bežná v oblastiach s vysokými dennými teplotami, najmä v oblastiach, kde ľudia zvyknú na obed aj v lete požívať ťažké jedlá. Popoludňajší spánok častým zvykom v Albánsku, Bangladéši, Bosne a Hercegovine, Číne, Chorvátsku, na Cypre, v Grécku, Indii, Iráne, Taliansku (hlavne v južnom), Macedónsku, Malte, Čiernej Hore, krajinách Severnej Afriky, Pakistane, Filipínach, Srbsku, Slovinsku, Taiwane a vo Vietname.

Pôvodný koncept siesty umožňoval počas obedňajšej prestávky oddych a poskytoval možnosť stráviť čas so svojimi priateľmi a rodinou. História siesty siaha v rôznych krajinách do ďalekej minulosti. V samotnom Španielsku do obdobia španielskej občianskej vojny, keď chudoba viedla mnoho Španielov pracovať na viacerých pracovných miestach s nepravidelnou pracovnou dobou odkladajúc obed na neskoršie popoludňajšie hodiny.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku siesta na anglickej Wikipédii.