Sinocalliopteryx

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sinocalliopteryx
Sinocalliopteryx gigas.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Sinocalliopteryx gigas
Ji et al., 2007
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sinocalliopteryx je vyhynutý rod malého teropóda z čeľade Compsognathidae, žijúceho v období spodnej kriedy (asi pred 130 miliónmi rokov) na území dnešnej Číny. Jediný druh je Sinocalliopteryx gigas.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Sinocalliopteryx je najväčším dinosaurom s dochovaným pernatým pokryvom tela a s dĺžkou 2,4 metra je tiež najväčším príslušníkom čeľade Compsognathidae (odtiaľ tiež získal druhový názov „gigas“). Väčším „opereným“ dinosaurom mohol byť len Gigantoraptor u ktorého sa operenie síce nezachovalo, ale s veľkou pravdepodobnosťou operený bol.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dinosaurus bol dravec, ktorý pravdepodobne lovil menšie stavovce vrátane malých dinosaurov (čomu nasvedčuje noha dromeosaura, objavená v oblasti jeho žalúdka). Veľkosť tohto teropóda nasvedčuje tomu, že aj drobné compsognathidy smerovali evolúciou k zväčšovaniu rozmerov. Perá tohto dinosaura sú dlhé až 10 cm a sú dôkazom toho, že operenie bolo charakteristické pre pomerne širokú základňu dravých dinosaurov. Sinocalliopteryx je 15. rodom s dochovaným pernatým pokryvom tela.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sinocalliopteryx na českej Wikipédii.
  1. JI, S., JI, Q.; LU J.; YUAN, C. A new giant compsognathid dinosaur with long filamentous integuments from Lower Cretaceous of Northeastern China. Acta Geologica Sinica, 2007, roč. 81, čís. 1, s. 8 - 15.