Sinocalliopteryx

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sinocalliopteryx
Sinocalliopteryx gigas.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Sinocalliopteryx gigas
Ji et al., 2007
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sinocalliopteryx je vyhynutý rod malého teropóda z čeľade Compsognathidae, žijúceho v období spodnej kriedy (asi pred 130 miliónmi rokov) na území dnešnej Číny. Jediný druh je Sinocalliopteryx gigas.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Sinocalliopteryx je najväčším dinosaurom s dochovaným pernatým pokryvom tela a s dĺžkou 2,4 metra je tiež najväčším príslušníkom čeľade Compsognathidae (odtiaľ tiež získal druhový názov „gigas“). Väčším „opereným“ dinosaurom mohol byť len Gigantoraptor u ktorého sa operenie síce nezachovalo, ale s veľkou pravdepodobnosťou operený bol.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dinosaurus bol dravec, ktorý pravdepodobne lovil menšie stavovce vrátane malých dinosaurov (čomu nasvedčuje noha dromeosaura, objavená v oblasti jeho žalúdka). Veľkosť tohto teropóda nasvedčuje tomu, že aj drobné compsognathidy smerovali evolúciou k zväčšovaniu rozmerov. Perá tohto dinosaura sú dlhé až 10 cm a sú dôkazom toho, že operenie bolo charakteristické pre pomerne širokú základňu dravých dinosaurov. Sinocalliopteryx je 15. rodom s dochovaným pernatým pokryvom tela.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sinocalliopteryx na českej Wikipédii.
  1. JI, S., JI, Q.; LU J.; YUAN, C. A new giant compsognathid dinosaur with long filamentous integuments from Lower Cretaceous of Northeastern China. Acta Geologica Sinica, 2007, roč. 81, čís. 1, s. 8 - 15.