Slovenskí mobilní operátori

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Na Slovensku pôsobia štyria hlavní telekomunikační operátori (Orange, Telekom, O2, 4ka), ktorí prevádzkujú ďalšie značky. Spolupracujú pritom s ďalšími predajcami a virtuálnymi operátormi.

Mobile network operator[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku momentálne pôsobia štyria hlavní mobilní operátori (MNO - Mobile network operator, operátor mobilnej siete), ktorí prevádzkujú vlastné rádiové mobilné siete s pokrytím väčšiny územia Slovenska:

Ďalšie značky, predajcovia a virtuálni operátori[upraviť | upraviť zdroj]

Títo na svojich sieťach prevádzkujú služby pod vlastnou značkou, a tiež pod vedľajšou značkou mobilného operátora (mobile brand) alebo so značkovým predajcom (branded reseller). Takto sú prevádzkované služby:

Ostatné značky, firmy, ktoré mali v roku 2018 vlastnú sieť, ale nevystupovali ako verejný mobilný operátor:

Podľa Swanu (4ka) ostatní operátori založili ďalšie, sekundárne značky, aby "izolovali hodnotnú bázu zákazníkov od tých cenovo senzitívnych a virtuálny operátor (ako samostatný subjekt) tu neexistoval".[4]

V máji 2020 Unimobile predviedol funkčnosť svojej virtuálnej mobilnej siete MVNO (Mobile virtual network operator). Unimobile je postavený ako prvý Full MVNO. Vlastní všetky časti mobilnej siete s výnimkou vysielačov, vydáva vlastné SIM karty.[5]

Mobile Virtual Network Enabler (MVNE)[upraviť | upraviť zdroj]

Mobile Virtual Network Enabler (MVNE) je plnohodnotný virtuálny operátor, ktorý nakupuje od MNO prístup na veľkoobchodnej báze a ďalej mobilné služby ponúka väčšinou ekonomicky slabším záujemcom o prevádzkovaní MVNO. MVNE teda vytvára z niekoľkých až z desiatok menších MVNO subjektov jeden veľký a má tak lepšie vyjednávacie podmienky pri nákupe od MNO. Pre malé MVNO je tiež lepšie nakupovať služby od MVNE ako priamo od MNO z dôvodu nižšej finančnej náročnosti. MVNE tiež pre niektoré partnerské MVNO zaisťuje ďalšie služby (napr. bilingové) pre zákazníkov.

Mobilní operátori v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

V Česku (v roku 2020) existuje približne 70 virtuálnych operátorov (MVNE a MVNO). Typickými MVNE v Česku sú GTS (v sieti T-Mobile Czech Republic) a Quadruple (v sieti Vodafone Czech Republic Slovakia).

V Česku sú dvaja operátori patriaci k tej istej firme ako na Slovensku:

  • T-Mobile Czech Republic (do roku 2002 s názvom Radiomobil, obchodná značka Paegas),
  • O2 (O2 Czech Republic). 100% vlastníkom spoločnosti O2 Slovakia, s.r.o je spoločnosť O2 Czech Republic a. s. Väčšinovým vlastníkom O2 Czech Republic je finančná skupina PPF (84,91 %)

a dvaja rozdielni:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Juro - Ľudový operátor [online]. www.juro.sk, [cit. 2019-10-10]. Dostupné online.
  2. O2 Radosť má už funkčný web [online]. fony.dnes24.sk, [cit. 2020-09-27]. Dostupné online.
  3. Prideľovanie čísel a kódov. Počet nájdených záznamov: 2597 [online]. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, rev. 2020-08-04, [cit. 2020-08-18]. Dostupné online.
  4. Virtuálni operátori na Slovensku neexistujú. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2016-06-27. Dostupné online [cit. 2020-08-08]. ISSN 1336-1996.
  5. Unimobile: Prvý samostatný virtuálny operátor predviedol funkčnosť siete [online]. mojandroid.sk, 2020-05-29, [cit. 2020-08-08]. Dostupné online.