Slovensko hľadá Superstar je séria televíznych hudobných programov na kanáli STV. Cieľom show je nájsť najlepšieho mladého speváka alebo speváčku. Má črty relácie hľadania hudobných talentov a reality show.
Popri Slovensko hľadá Superstar sa vysiela aj Slovensko hľadá Superstar magazín, relácia zo zákulisia Superstar. Súčasťou sú rozhovory so súťažiacimi a s celebritami, pohľad za scénu, na prípravu súťažiacich na ďalšie kolo, odpovede na otázky divákov a v neposlednom rade tzv. Hviezdna rota - rebríček najhorších z nepostupujúcich spevákov.
Nezvyčajné je, že formát nebol vytvorený televíznymi producentmi, ale hudobným producentom Simonom Fullerom. Pre divácke hlasovanie sa využíva spoplatnené zasielanie sms správ a telefonáty. Finálový večer Pop Idol vo februári 2002 dosiahol najväčšiu televíznu sledovanosť v Spojenom kráľovstve.
Koncom marca roku 2004 STV oznámila zakúpenie licenčných práv reality show SuperStar. V polovici júna bola, po neúspešných rokovaniach s Darou Rolins, oznámená moderátorská dvojica Adela Banášová a Martin "Pyco" Rausch. V druhej polovici júna sa začalo masívne prihlasovanie do televíznej súťaže, zároveň bolo oznámené, že špeciálne magazíny zo zákulisia bude moderovať Bruno Ciberej. Upresnené bolo aj miesto natáčania semifinálových a finálových večerov. Semifinále sa uskutočnili v najväčšom štúdiu v Mlynskej doline, a finálové večery prebehli v Národnom tenisovom centre v Bratislave.
Prvých 8 týždňov diváci sledovali záznamy z regionálnych konkurzov. Ďalších 5 večerov boli semifinálové kolá, ktoré s natáčali v deň prenosu a pokračovali priamym prenosom z rozhodnutia a posledných desať večerov boli priame prenosy. V nich diváci prostredníctvom telefonického a sms hlasovania určovali najlepších adeptov, ktorí postupujú a tiež tých, ktorí sa do ďalšieho kola nedostanú.
V úvodných kolách v Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Bratislave sa na kvalifikačných kolách zúčastnila široká verejnosť a porota si vypočula interpretáciu jednej, prípadne dvoch ľubovoľných piesní od súťažiaceho bez akéhokoľvek sprievodu. Celkovo sa zúčastnilo 3 620 súťažiacich z toho 2 342 dievčat. Najlepších 100 súťažiacich postúpilo do kola v Bratislave.
Na banskobystrickom regionálnom kole sa zúčastnilo 407 súťažiacich. V Banskej Bystrici vypukol prvý medializovaný škandál. Súťažiaceho Erika Baláža, ktorý navštevoval ženské WC, svojimi výrokmi urazila porota. Podal na ňu trestné oznámenie.
Päťdesiat porotou vybraných súťažiacich, sa rozdelilo na päť desiatok, z ktorých prostredníctvom esemesiek vyberali diváci dvoch najlepších. Porota však stále až do konca súťaže vyjadrovala svoj názor na výkony súťažiacich. Z každej desiatky postúpili dvaja súťažiaci s najvyšším počtom diváckych hlasov, a tým vytvorili finálovú desiatku.
Celé kolo sa vysielalo ako hlavný silvestrovský program a tesne pred polnocou bolo vyhodnotenie, ktoré sa natiahlo aj niekoľko minút po polnoci. STV na Jednotke teda nevysielala oficiálny prípitok s príhovorom (neformálny prípitok sa uskutočnil počas po vyhodnotení semifinálového kola) ako to bývalo po iné roky zvykom, za čo si vyslúžila vlnu kritiky aj od poslancov Slovenskej národnej rady.
Postúpili Katka Koščová a Zdenka Predná
Z tohto kola postúpil aj Peter Kotuľa a to na divokú kartu poroty
Počas priameho prenosu často vypadával obraz. Najviac sa to dotklo vystúpenia Petra Končeka, preto mu STV umožnila ešte jedno vystúpenie, po vystúpení všetkých súťažiacich
Na záver všetci súťažiaci zaspievali spoločnú pesničku Kým vieš snívať
Pred siedmym kolom "Beatles vs. Elvis" dobrovoľne odstúpil súťažiaci Róbert Mikla. Celé kolo bolo prezentované, že v ňom vypadne aj ďalší súťažiaci. Hlasovanie prebehlo tak, ako po iné kolá. Nakoniec však moderátori oznámili, že v tomto kole nikto nevypadáva a hlasy sa pričítajú k hlasom v budúcom kole. Zároveň netradične zverejnili počty hlasov.
Kvôli odstúpeniu Roba Miklu sa na konci nespieva žiadna spoločná pesnička
V prvom semifinálovom kole bol rozdiel medzi postupujúcim a nepostupujúcim iba 290 hlasov.
Tretie semifinálové kolo sa vysielalo na Jednotke ako hlavný silvestrovský program.
Počas prvého priameho prenosu z finále často vypadával obraz. Najviac sa to dotklo vystúpenia Petra Končeka, preto mu STV umožnila ešte jedno vystúpenie, po vystúpení všetkých súťažiacich.
Pred siedmym kolom „Beatles vs. Elvis“ dobrovoľne odstúpil súťažiaci Róbert Mikla. Celé kolo bolo prezentované, že v ňom vypadne aj ďalší súťažiaci. Hlasovanie prebehlo tak, ako po iné kolá. Nakoniec však moderátori oznámili, že v tomto kole nikto nevypadáva a hlasy sa pričítajú k hlasom v budúcom kole. Zároveň netradične zverejnili počty hlasov.
Podľa počtu hlasov získaných v ôsmom kole mal vypadnúť Tomáš Bezdeda, keďže sa hlasy sčítavali s predchádzajúcim kolom, vypadla Zdenka Predná
Na Slovensku bola Slovenská televízia kritizovaná za tento projekt, preto, že ako verejnoprávna televízia by sa údajne mala venovať skôr pôvodnej tvorbe ako komerčnej jednorazovej relácii. Manažment televízie v júli 2005 uviedol, že na financovanie neboli použité prostriedky z koncesionárskych poplatkov, že celkové náklady na reláciu boli vo výške 100,7 milióna Sk a komerčné výnosy 105,2 milióna Sk, čo činí zisk 4,5 milióna korún, ktorý bude použitý na pôvodnú tvorbu. Manažment sa zároveň bráni, že súťaž výrazne zlepšila meno televízie z pohľadu divákov a efekt nemožno brať len z pohľadu tejto relácie.