Sokol laner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sokol laner
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
(globálne[1])
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Falco biarmicus
Synonymá
rároh južný, sokol tmavý, rároh tmavý

Mapa rozšírenia sokola lanera
      Hniezdiaci, celoročný výskyt
      Nehniezdiaci
      Hniezdiaci, celoročný výskyt (predpokladaný)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sokol laner (iné názvy: rároh južný, sokol tmavý, rároh tmavý[2] lat. Falco biarmicus) je dravý vták. Vyskytuje sa v Afrike, Ázii a Arábii, v Európe hlavne v Taliansku. Prvý výskyt a prvý zástrel na Slovensku pred rokom 1927 boli neskôr spochybnené. Neskorší doklad od obce Švábovce 22. apríla 1931 mal takisto spochybnený pôvod. Nebola vylúčená možnosť, že išlo o jedinca, ktorý ušiel z chovu. Z toho dôvodu tento druh nebol prijatý medzi druhy vtákov zistené na Slovensku.[3] V zozname vzácnych ornitologických pozorovaní podliehajúcich hláseniu Faunistickej komisii nie sú žiadne novšie záznamy[4] a v zozname vzácnych a zriedkavých druhov vtákov databázového systému Birding Slovakia takisto nie je žiadny novší údaj [5]

Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov sokol laner patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, stavy boli v minulosti ohrozované vykrádaním hniezd pre sokoliarske účely. V Európe je predpokladaný pokles o 20% za obdobie troch generácií (12.8 roka).[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Meria cca 45 cm a rozpätie krídel dosahuje 105 cm. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje medzi 500 až 900 g. Je cenený pre svoje sfarbenie.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Sokol laner žije v trvalých pároch, ktoré celý rok ostávajú vo svojom teritóriu. Na hniezdenie vyhľadáva skalnaté miesta, kde kladie 3 – 4 vajcia, na ktorých sedí iba samica asi 32 - 35 dní. Samec jej prináša potravu.

Potrava a lov koristi[upraviť | upraviť zdroj]

Sokol laner loví vo vzduchu i na zemi rôzne druhy živočíchov, vtáky, hlodavce, plazy aj chrobáky.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b IUCN Red list 2019.3. Prístup 31. decembra 2019.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava: SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-11-06]. Dostupné online.
  3. DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autori druhu Štefan Danko, Dušan Karaska. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Sokol tmavý, s. 642.
  4. Zoznam vzácnych ornitologických pozorovaní podliehajúcich hláseniu Faunistickej komisii, databázový systém Aves-Symfony [online]. Bratislava: SOS/BirdLife Slovensko, [cit. 2016-11-06]. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
  5. Zoznam pozorovaní vzácnych a zriedkavých druhov vtákov, databázový systém Birding Slovakia [online]. [Cit. 2016-11-06]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sokol laner
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Sokol laner

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Feldegg-sólyom na maďarskej Wikipédii a Raroh jižní na českej Wikipédii.