Spišské divadlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Spišské divadlo
Spišská Nová Ves 16Slovakia19.JPG
Základné informácie
Štát Slovensko
Miesto Spišská Nová Ves
Typ divadla profesionálne
Zameranie činohra, divadlo pre deti
Predchodca Krajové divadlo v Spišskej Novej Vsi
Vznik 1979
Počet scén 3
Scény Veľká sála
Štúdio
Malá sála Domu umenia (KE)
Skratka SD
Zriaďovateľ Košický samosprávny kraj
Budova
Názov Reduta
Štýl secesia
Architekt Kálman Gezster
Doba výstavby 1902
Osobnosti
Riaditeľ Emil Spišák
Umelecký šéf Ján Sládeček
Režisér Ján Sládeček
Repertoár
Počet inscenácií 6 vo Veľkej sále
6 v Štúdiu
7 pre deti vo Veľkej sále
(dokopy 19)
Ďalšie informácie
Adresa Radničné námestie 4
052 01 Spišská Nová Ves
Web stránka spisskedivadlo.sk

Spišské divadlo (skrátene SD) je profesionálne činoherné divadlo pôsobiace v regióne Spiš, ktoré vzniklo v roku 1957. Jeho zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. Sídlom sa stala budova Reduty v Spišskej Novej Vsi, kde sídli dodnes. Divadlo funguje klasickým repertoárovým spôsobom so stálym umeleckým súborom. Ponúka najmä činohru pre dospelých, no kladie veľký dôraz aj na tvorbu rozprávok pre deti. Spišské divadlo má aj bohatú zájazdovú činnosť, a to predovšetkým v regióne Spiš.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ochotnícka divadelná scéna fungovala na Spiši už dlhšie. Až v roku 1957 sa však z Dedinského divadla Bratislava vyčlenil druhý súbor a založil svoju pobočku v Spišskej Novej Vsi pod názvom Štátna zájazdová scéna, súbor Spišská Nová Ves. Táto lokácia ich prilákali najmä z dôvodu prítomnosti samostatnej divadelnej budovy, Reduty. V nej malo divadlo k dispozícii veľkú sálu s 235 miestami na sedenie a menšie štúdio. Po dvoch rokoch (1959) sa súbor od bratislavského divadla kompletne osamostatnil a premenoval na tzv. Krajové divadlo v Spišskej Novej Vsi. Vlna všeobecnej redukcie divadelnej siete v roku 1963 mala neskôr za následok zrušenie jeho činnosti.

Divadelnú kultúru v Spišskej Novej Vsi potom zabezpečoval iba ochotnícky spolok Divadelný súbor Hviezdoslav. Až nariadením Ministerstva kultúry SSR vytvorilo Divadlo Jonáša Záborského z Prešova v roku 1979 pobočnú scénu v Spišskej Novej Vsi pod názvom Súbor pre deti a mládež. V ich repertoári sa nachádzali výlučne inscenácie pre detského diváka, s ktorými uskutočňovali aj zájazdy po okolitých obciach a mestách.

Dôležitým medzníkom v histórii profesionálneho divadla na Spiši je január 1992. Vtedy sa umelecký súbor definitívne oddelil od prešovského divadla a oficiálne premenoval divadlo na svoj súčasný názov, Spišské divadlo. Do repertoáru vtedy zaradilo niekoľko činoherných titulov pre dospelých, najmä z klasických slovenských hier.[1]

Až zmenou vo vedení v roku 2008 sa začal dlhodobý proces reformácie a modernizácie divadla na Spiši, ktorý má vyvrcholiť sezónou 2016/2017. Z repertoáru bolo vypustených viacero rozprávok, pribudli divácky úspešné komerčné tituly, najmä zo žánru komédie a priestor štúdia sa začal využívať na náročnejšie inscenácie. Umelecký súbor bol vystavaný najmä z absolventov konzervatória v Košiciach a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Spišské divadlo sa naďalej venuje aj zájazdovej činnosti, no okrem regiónu Spiš hosťuje aj vo vzdialenejších divadlách.

Festival[upraviť | upraviť zdroj]

Spišské divadlo každoročne pripravuje divadelný festival Divadelný Spiš od roku 2009. Má za sebou deväť ročníkov a jeho termín je zvyčajne koncom októbra. Trvá necelý týždeň a okrem inscenácií Spišského divadla predstaví miestnym divákom a teatrologickej spoločnosti aj predstavenia iných divadiel. Ich najčastejšími hosťami sú Štátne divadlo Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Jána Palárika, Slovenské komorné divadlo a niektoré české divadlá.[2]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.spisskanovaves.eu/obcan/kultura_a_volny_cas/spisske_divadlo/index.html
  2. http://www.spisskedivadlo.sk/index.php?page=festival

Súradnice: 48°56′34″S 20°34′14″V / 48,942757°S 20,570581°V / 48.942757; 20.570581