Stanislav Nemček

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ing. Stanislav Nemček (* 2. júl 1921, Likavka – † jún 1976, Martin) bol menej známy slovenský amatérsky entomológ – prevažne lepidopterológ, člen Slovenskej entomologickej spoločnosti pri SAV, ktorý má význam hlavne ako regionálny výskumník hmyzu Liptova, Veľkej Fatry, Turca, ale i iných oblastí Slovenska.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Po skončení základnej školy, ktorú navštevoval v Likavke ho otec zapísal na papiernickú a potom i na židovskú školu. Cez prázdniny navštevoval i nemeckú školu, kde chodili deti nemeckej menšiny z regiónu, lebo jeho otec chcel aby sa naučil aj nemeckému jazyku. Základnú vojenskú službu si odslúžil v Bratislave, odkiaľ ho vyslali do Berlína, aby sa špecializoval na delostrelectvo. Táto skutočnosť mu neskôr v jeho živote značne uškodila. Rozhodol sa, že odíde na konci vojny z Bratislavy domov. Išiel pešo a pri Prievidzi ho zastavli ruskí vojaci, ktorí ho legitimovali. Keď videli jeho nemeckú vojenskú špecializáciu, ihneď ho naložili do vagóna a odviezli do Ruska, ako tisíce ďalších našich občanov, ktorých podozrievali zo spolupráce s Nemcami. Tu sa dostal až na Ural, kde si veľa vytrpel, ako vo väčšine zajateckých a pracovných táboroch. Mal však šťastie, lebo jeden ruský parašutista ho doviedol domov a tak sa zachránil.

Neskôr sa presťahoval do Vrútok, kde mal niektorých členov svojej rodiny a tam sa i oženil. Vo Vrútkach ho zamestnali na dopravnom učilišti, kde zistili, že je mimoriadne nadaný, a preto ho poslali študovať na vysokú školu dopravnú do Prahy. Tu i promoval a ukončil vysokoškolské štúdium ako inžinier so špecializáciou na železničné mosty a ich údržbu. Pracoval potom ako zamestnanec československých štátnych dráh.

Ing. Stanislav Nemček zomrel pomerne mladý v júni 1976 v nemocnici v Martine. Zomrel na srdcový infarkt. Dožil sa iba 55 rokov. Pochovaný je na cintoríne vo Vrútkach.

Entomologické aktivity[upraviť | upraviť kód]

Z entomologického hľadiska sa venoval hlavne zberu a štúdiu radu motýľov a menej i chrobákom (Coleoptera). Zbery prevádzal v oblasti Veľkej Fatry, Liptovskej kotliny a na dolnom Liptove. Najväčšiu pozornosť však venoval zberu a výskumu motýľov Chočského pohoria, z územia ktorého publikoval i svoju najvýznamnejšiu prácu: „Príspevok k doterajším poznatkom motýľov Chočského pohoria (Slovensko)" z roku 1953 (1954). Do svojej zbierky zaraďoval nielen preparované exempláre hmyzu, ale robil i zbierky biologické, kde boli zachytené všetky vývojové štádia hmyzu - od kukly až po imágo.

Jeho zbierka hmyzu je uložená na viacerých miestach. Jednak v Liptovskom múzeu v Ružomberku (3 238 ex.), čiastočne v Považskom múzeu v ŽilineBudatíne (447 ex.) a čiastočne v Múzeu jaskyniarstva a ochrany prírody v Liptovskom Mikuláši (581 ex.).

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Hrubý, K. 1964, Prodromus lepidopter Slovenska, SAV, Bratislava, 90, 100.
  • Koleška, Z.: 1988, Seznam biografií čs. entomologů, In.: Zprávy Čs. spol. ent., ČSAV, 24(10): 330.
  • Koleška, Z.: 1998, NEMČEK Stanislav, Ing.: 181, In: Seznam biografií československých entomologů (entomologové nežijíci) – II. Dodatky, doplňky a opravy biografických hesel „Seznamu biografií čs. entomologů (entomologové nežijíci) – I“ ve svazcích 1 – 15 z let 1979 – 1995, Klapalekiana, 34(Suppl.): 1 – 238.
  • Okáli, I. et kol.: 1996, Slovník slovenských zoológov a zoológov so vzťahmi k územiu Slovenska. Stimul, Bratislava, 85.
  • Groll, E. K. [ed.]: 2006, Entomologen der Welt (Biographien, Sammlungsverbleib). Datenbank 2. Version, DEI im ZALF e. V.: „Nemček, Stanislav“: (internet).

Bibliografia[upraviť | upraviť kód]

  • Nemček, S.: 1954, Príspevok k doterajším poznatkom motýľov Chočského pohoria (Slovensko). Roč, Čs. spol. ent., 50(1953), 53 – 55, Praha.