Stranícka diktatúra

Vláda jednej strany, systém jednej strany, štát jednej strany alebo stranícka diktatúra je spôsob politického usporiadania, v ktorom na čele spoločnosti stojí jediná politická strana, ktorá spoločnosť hegemonisticky ovláda. V štáte môže existovať viac politických strán, ale jediná strana má vždy dominantné postavenie. Takýto systém sa označuje aj ako systém s hegemonistickou stranou.
Forma vlády v takomto štáte sa označuje ako diktatúra. Ak zasahuje do všetkých aspektov verejného a súkromného života občanov, hovoríme o totalitarizme. Ak je principiálnou politickou silou necivilné zoskupenie, hovoríme o vojenskej diktatúre, aj keď sú hranice medzi civilnou a vojenskou diktatúrou často nejasné.
Komunistická diktatúra[upraviť | upraviť zdroj]
Principiálnou ideológiou, o ktorú sa opiera komunistická diktatúra je komunizmus. Sovietsky zväz a jeho satelitné štáty sa niekedy označujú termínom komunistické štáty, aj keď komunizmus v nich nebol nikdy nastolený, ani sami seba takto nikdy neoznačovali. Svoje zriadenie označovali termínom socializmus a tvrdili, že komunizmus hodlajú nastoliť v budúcnosti, po jeho vybudovaní.
Fašistická diktatúra[upraviť | upraviť zdroj]
Taliansko
Španielsko
Argentína
Nacistická diktatúra[upraviť | upraviť zdroj]
Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]
- Giovanni Sartori: Teória demokracie, Bratislava 1993
- Blanka Říchová: Úvod do současné politologie, Praha 2002
Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]
- diktatúra - stranícka, vojenská, ...
- totalitarizmus
- komunizmus
- antikomunizmus