TV Noe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TV Noe
krajinaČesko Česko
typsúkromná
riaditeľLeoš Ryška
začiatok vysielania2006
programkatolícka televízia, zameranie na rodinu a duchovné hodnoty
príjemkáblové vysielanie, satelit

TV Noe („televize dobrých zpráv“) je česká nekomerčná nezisková televízia a jediná česká televízia špecializujúca sa veľkou časťou svojho vysielania na kresťanského diváka, predkládá ale divákom aj rôzne nekonfesné vzdelávacie programy z oblasti histórie a prírodných vied (najmä astronómie a biológie) alebo rozprávky pre deti.

Vysielanie zahájila na jar v roku 2006. Spolupracuje s podobne zameranými stanicami v Európe. Svoje vysielánie šíri cez internet, satelit a káblové rozvody spoločnosti Karneval Media. Riaditeľom televízie je jeden z jej zakladateľov, kňaz a salezián Leoš Ryška.

TV Noe má hlavné sídlo v Ostrave a vysiela denne od 8 do 13 a od 16 do 1 hodiny. V prestávkach medzi vysielaniami je zaradené počúvanie Rádia Proglas. Signál je šírený cez družicu Astra 3A (23,5° E), ďalej v experimente DVB-T v multiplexe B (Praha a okolie), cez internet (play.cz), pomocou televíznych káblových rozvodov v viacerých mestách v Česku aj na Slovensku. Držiteľom licencie platnej do roku 2018 je Telepace s.r.o. so spolumajiteľmi Leošom Ryškou a Martinom Holíkom.

Zameranie[upraviť | upraviť kód]

Hlavným zameraným stanice je šírenie pozitívnych hodnôt, ako sú všeobecná znášanlivosť medzi ľuďmi a rozširovanie duchovného aj kultúrneho obzoru. Tv Noe je názorovo a nábožensky znášanlivá, apolitická, je pomocníkom a prostredníkom pre tých, ktorý potrebujú odpočinok, radu, pomoc alebo ochranu. Noe je televíziou s etickým rozmerom, je určená pre celú rodinu. Vysielanie je postavené na tradičných kresťanských hodnotách. Ponúka divákom duchovnú hĺbku a zdravý životný štýl s cieľavedomým obmedzeným zobrazovania násilia a nemravností. Vysielanie je teda výrazne odlišné od vysielania iných staníc. Cieľom vysielania je osloviť široké spektrum divákov všetkých generácii a všetkých sociálnych skupín od „strednej vrstvy“ cez sociálne slabých alebo handicapovaných občanov až po národnostné menšiny. Nezanedbateľný priestor dostávajú neziskové organizácie. Noe vyrába a zároveň vysiela vlastné nahrávky aj živé vystúpenia koncertných a divadelných predstavení. Popularizuje poznatky z vedy, medicíny a daľších odvetví.

Pôvodne produkovala spoločne so slovenskou TV Lux česko-slovenské vysielanie, ale spoločný projekt začal byť postupným časom problematický pre rôzne cieľe jeho aktérov (Noe mala za ciel ekumenicky orientovanú „televíziu dobrých zpráv pre všetkých“, Lux katolícku televíziu), čo vyústilo v prerušenie spolupráce v roku 2007 a založenie samostatnej TV LUX v roku 2008.

Sídlo[upraviť | upraviť kód]

Televízia NOE sídli v Ostrave v miestnej časti Moravská Ostrava.

Adresa sídla:
TV NOE
Kostelní námestie 2
702 00 Ostrava

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku TV Noe na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).