Theodoros Pangalos (mladší)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Theodoros G. Pangalos
grécky politik
grécky politik
Narodenie17. august 1938 (84 rokov)
Eleusina, Grécko
PodpisTheodoros Pangalos, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Theodoros Pangalos

Theodoros G. Pangalos (gr. Θεόδωρος Γ. Πάγκαλος; * 17. august 1938, Eleusina, Grécko) je grécky politik za socialistickú stranu PASOK, poslanec za kraj Atika a druhý podpredseda vlády Jeorja Papandreua a Lukasa Papadimosa. Je vnukom gréckeho generála a diktátora Theodorosa Pangalosa, ktorý bol potomkom byzantskej aristokracie maloázijského gréckeho pôvodu. Má tiež aj arvanitský pôvod.

Životopis a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudoval ekonómiu v Aténach a bol proti vojenskej diktatúre Jeorja Papadopulosa (1967 – 1974). Vstúpil do komunistickej strany Grécka, neskôr však prešiel do strany PASOK. V roku 2000 pôsobil ako minister kultúry vo vláde Konstantinosa Simitisa, od roku 2004 do roku 2009, počas vlády stredopravej strany Nea Dimokratia pôsobil ako opozičný poslanec. Od roku 2009 po volebnej výhre strany PASOK pôsobil až do roku 2011 ako prvý podpredseda vlády Jeorja Papandreua, neskôr bol nahradený súčasným prvým podpredsedom a ministrom financii Evangelosom Venizelosom. Pôsobil však na poste druhého podpredsedu a v poradnej rade premiéra.

Pangalos je známy svojimi tvrdými výrokmi, ktoré často adresoval svojim oponentom zo strany Nea Dimokratia. Tvrdo kritizuje tiež tureckú vládu a je proti vstupu Turecka do EU. Kritizuje aj postoj Nemecka voči Grécku, nedávno poukázal na dosiaľ nevyplatené škody spáchané Nemeckom počas druhej svetovej vojny.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]