Thomas Akers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Thomas Dale Akers
Astronaut NASA
Thomas Akers
Št. príslušnosťUSA
Narodenie20. máj 1951 (72 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Predchádzajúce zamestnaniepilot
Hodnosťplukovník US Air Force
Čas vo vesmíre33 dní 22 hodín 4 minúty
Kozmonaut od1990
MisieSTS-41, STS-49, STS-61, STS-79
Znaky misií
Kozmonaut do1996

Thomas Dale Akers (* 20. máj 1951, St. Louis, Missouri, USA) je americký astronaut, ktorý absolvoval štyri lety raketoplánmi v období rokov 1990-1996.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Thomas, neskôr prezývaný Tom, po základnej škole roku 1969 absolvoval strednú školu (Eminence High School) v Missouri a dostal sa na štúdium aplikovanej matematiky na University of Missouri. Po jej absolvovaní v roku 1975 sa vrátil ako učiteľ na strednú školu Eminence, kde strávil štyri roky. V roku 1979 nastúpil k vojenskému letectvu USAF, tu bol poverený analýzou dát u rakiet vzduch-vzduch. V rokoch 1982 – 1983 bol testovacím pilotom na Edwardsovej leteckej základni. Roku 1983 nastúpil major USAF Thomas Akers ako zamestnanec do Houstonu k NASA, kde v rokoch 1987 – 1988 absolvoval výcvik budúcich astronautov. Po ňom bol zaradený do kádru astronautov. Po absolvovaní letov do vesmíru sa vrátil učiť na University Rolla v Missouri. Tom je ženatý, jeho manželkou je Kaye Lynn rodená Parkerová a majú spolu dve deti, Daveho a Jessicu.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel v októbri 1990 na palube raketoplánu Discovery. Štart bol ako zvyčajne na kozmodróme Cape Canaveral Air Force Station (USA, štát Florida). Štvordenná misia STS-41 (podľa COSPAR katalogizovaná 1990-090A) na obežnej dráhe Zeme sa zúčastnila táto pätica astronautov: Richard Richards, Robert Caban, Bruce Melnick, William Shepherd a nováčik Akers, ktorý tu bol ako letový špecialista. Splneným cieľom ich letu bolo dopraviť na cestu k Jupiteru európsku sondu Ulysses a vykonať sériu rôznych pokusov. Pristáli na základni Edwards v Kalifornii - (Mohavská púšť)

Za dva roky letel do vesmíru druhýkrát v raketopláne Endeavour na misiu STS-49 (COSPAR 1992-026A). Spolu s ním na palube boli: Daniel Brandenstein, Kevin Chilton, Richard Hieb, Bruce Melnick, Pierre Thuot a Kathryn Thorntonová. Let bol dlhší, viac ako 8 dní, hlavným (a s problémami splneným) cieľom bolo opraviť dráhu 4,5 tonovej družice Intelsat 6, ktorá krúžila okolo Zeme na nevyhovujúcej obežnej dráhe. Pristáli na základni Edwards.

Tretia let absolvoval opäť v raketopláne Endeavour v máji 1993, krátko pred svojimi 42 narodeninami. Misie STS-61 (COSPAR 1993-075A) sa spolu s ním zúčastnili Richard Cove, Kenneth Bowersox, Story Musgrave, kolegyňa z predchádzajúceho letu Kathryn Thorntonová, Švajčiar Claude Nicollier a Jeffrey Hoffman. Úlohou tejto skupiny astronautov bolo opraviť chybu zrkadla Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu, čo sa im podarilo. Raketoplán pristál na Floride.

Štvrtým letom bola misia STS-79 (COSPAR 1996-057A) s raketoplánom Atlantis v septembri 1996. Posádka bola šesťčlenná v zložení William Ready, Terrence Wilcutt, Jerome Apt, Carl Walz a John Blaha. Leteli na orbitálnu stanicu Mir, kde Blaha zostal ako člen základnej posádky a z Miru sa vrátila na Zem po rekordnom, 188 dennom pobyte Shannon Lucidová. Na palube raketoplánu bolo tiež laboratórium Spacehab, ktoré využili na plnenie úloh. Pristáli bez problémov na Floride.

Thomas Akers je registrovaný ako 232 kozmonaut s takmer 34 dňami strávenými v kozme. Pri štyroch výstupov do voľného priestoru (EVA) strávil v skafandri takmer 30 hodín.

Jeho lety v skratke:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Thomas Akers na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]