Preskočiť na obsah

Tis obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tis obyčajný

Tis obyčajný
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Taxus baccata
Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tis obyčajný (Taxus baccata) je ker alebo strom z čeľade tisovité (Taxaceae).

Opis rastliny[upraviť | upraviť zdroj]

Drevina dorastá do výšky 20 m, má široko kužeľovitú až guľovitú korunu. Borka je hnedočervená, odlupuje sa v rôzne veľkých šupinách. Púčiky sú malé, oválne a tupé. Výhonky sú zelenkasté, holé, neskôr hnednú. Ihlicovité listy sú 15 až 30 mm dlhé a 2,5 mm široké, sú hrotité, vydržia 4 až 8 rokov.

Tis je dvojdomý, samčie šištice sú krátke a vajcovité. Samičie kvety sú púčikovité a vytvárajú sa na dolných častiach vlaňajších konárikov. Kvitne v apríli až v máji. Solitéry kvitnú od 20. až 30. rokov, dreviny v poraste od 60. roku. Plodom je červený, pohárikovitý miešok- arillus, ukrýva jedno semeno. Koreňová sústava je srdcovitá, bohato rozvinutá. Semenáčik ma dva jasnozelené, protistojné klíčne listy. Celá rastlina, okrem mieška, je jedovatá (obsahuje alkaloid taxín). Tis je pomaly rastúca drevina.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Rastie v západnej Európe, v strednej Európe, na severe zasahuje do južnej Škandinávie. Na východe zasahuje na Krym a Kaukaz. Areál je veľmi disjunktívny. Najhojnejšia lokalita na Slovensku i v strednej Európe je v Harmaneckej doline vo Veľkej Fatre a v Národnej prírodnej rezervácii Plavno neďaleko Šalkovej v Slovenskom rudohorí.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Je to drevina atlantického podnebia, skôr mu vyhovujú mierne zimy a vyššia relatívna vlhkosť vzduchu v lete. Je to naša najtiennejšia drevina. Vyhovujú mu vlhké, živné hlinitopiesčité až hlinité pôdy, s vysokým obsahom vápnika, menej často rastie na kyslých alebo silikátových podkladoch. Je odolný voči znečistenému ovzdušiu.

Hospodársky význam[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti je tis u nás úplne chránenou drevinou, rovnako ako aj v Česku, Poľsku a Srbsku. V minulosti bol cenený pre kvalitné, tvrdé, pružné a trvanlivé drevo. Význam má v okrasnom sadovníctve.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]