Treska v majonéze

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Treska v majonéze

Treska v majonéze je tradičné slovenské jedlo. Pripravuje sa z tresky, zo zeleniny, z octu a majonézy.

História tresky v majonéze sa začala písať v 40. rokoch v Bratislave v Zimnom prístave, keď dvojica obchodníkov Dr. Alexander Virsík, Dr. Dvořáček a dvaja nemenovaní štátni zamestnanci - títo iba ako finanční podielnici (pretože nemohli oficiálne podnikať), založili spoločnosť Ryba, ktorá dovážala ryby, bola zároveň octárňou a špecializovala sa aj na spracovanie zeleniny. V roku 1946 firma otvorila závod v Košiciach, v rokoch 1946 – 1947 dva závody tvorili 70 % celkovej produkcie na Slovensku. V roku 1949 bol k Rybe pričlenený aj znárodnený závod v Žiline, ktorý tu už fungoval od roku 1924.[1][2]

Vznik tresky v majonéze súvisí so zníženým odbytom rýb na Slovensku v 50. rokoch, čo bolo spôsobené vysokou cenou dovážanej suroviny a životnou úrovňou Slovákov. Firma Ryba sa preto pokúšala vytvoriť chutný šalát s využitím tresky a majonézy. Pôvodnú receptúru šalátu vymyslel bratislavský kuchár a cukrár Július Boško (1918 – 2002), pôvodom z Nového Mesta nad Váhom, na objednávku od národného podniku Ryba. Prvé zmienky o výrobe tresky v majonéze pochádzajú z roku 1954, pričom sa začala vyrábať vo všetkých závodoch národného podniku Ryba, teda v Žiline, v Bratislave a v Košiciach. V tomto období sa treska v majonéze nazýva treska v remuláde. [2] Treska sa za komunistického režimu predávala viacmenej výhradne na Slovensku, v Česku len v Ostrave, kde si ju vyžiadali miestni Slováci, ktorí pracovali v ostravských baniach.

Mýtus o tom, že Július Boško bol Košičan, pochádza z reklamnej kampane Veľký Tresko. V skutočnosti Július Boško nemal s Košicami nič spoločné.

V 90. rokoch dochádza k poklesu obsahu rybieho mäsa v treske v majonéze. Tento negatívny jav zmenila ako prvá Ryba Žilina. V roku 2001 sa začala vyrábať v Ryba Žilina Treska v majonéze Exklusiv opäť s vyšším obsahom mäsa (45 % podiel vareného mäsa).[2]

Treska v majonéze na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

Firmu Ryba štát v roku 1948 znárodnil a pričlenil pod podnik Ryběna Praha. V rokoch 1971 – 1972, po tom, ako vznikol Slovenský mraziarenský a rybný priemysel, pridelili pod jeho strechu i bývalú Rybu. Tá mala v tom čase pobočné závody v Košiciach a už aj v Žiline. Každá pobočka pokračovala vo výrobe tresky v majonéze podľa rovnakej receptúry, až na maličké rozdiely. V roku 1992 bol pôvodný podnik sprivatizovaný a podniky Ryba Bratislava, Ryba Košice a Ryba Žilina začali fungovať samostatne. V súčasnosti pôsobia na trhu už iba RYBA Košice a RYBA Žilina ako nezávislé, ekonomicky samostatné subjekty. Ide výlučne o slovenské podniky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. História tresky v majonéze
  2. a b c História spoločnosti Ryba Žilina a tresky v majonéze