Tri príbehy (House)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čast seriálu Dr. House
"Tri príbehy"
Časť č. HOU-121
Pôvodné uvedenie 17. máj 2005
Autor/i David Shore
Režisér/i Paris Barclay
Vedľajšie postavy Sela Wardová ako Stacy Warnerová
Nicole Bilderback, Andrew Keegan a Josh Zuckerman ako študenti medicíny
Brent Briscoe ako farmár
Stephanie Venditto ako Zdravotná sestra Brenda
James Saxenmeyer ako starší tridsiatnik
Carmen Electra
Konečná diagnóza Streptokoková infekcia (farmár)
Osteosarkóm (volejbalista)
Infarkcia stehenného svalu (House)
Chronológia častí
←  Predošlá Nasledujúca  →
Láska bolí Medové týždne

Tri príbehy (anglicky: Three Stories) je dvadsiata prvá epizóda z prvej série seriálu Dr. House. David Shore za túto epizódu získal cenu Emmy (2005) za najlepší scenár. V roku 2006 táto epizóda získala Humanitas Prize v 60-minútovej kategórii. Prvýkrát ju odvysielala FOX Broadcasting Company 17. mája 2005.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

House súhlasí, že bude mať prednášku na tému diagnostika za Dr. Rileyho, namiesto dvoch hodín v ambulancii. Na ceste z Cuddyovej kancelárie stretne svoju bývalú priateľku Stacy Warnerovú, ktorá ho požiada, aby liečil jej manžela. House odmietne.

Houseova prednáška sa skladá z troch príbehov troch ľudí. Každého z nich bolí noha. Študentom House napovedal, že jeden z pacientov bude po dvoch hodinách vyhodený z nemocnice kvôli simulácii choroby, a že ďalší bude blízko smrti. Jeden zo zmienených troch príbehov je sám House. To sa ale všetci dozvedia až na konci epizódy.

Prvý pacient je farmár, ktorý opravoval plot. Na nohe má pohryznutie od zvieraťa. Vyzerá ako hadie, ale nakoniec sa ukáže, že bol pohryzený psom. Farmár dostane protetickú nohu a nového psa.
Druhým pacientom je mladá volejbalistka. Prvá diagnóza ukazuje na zápal šľachy a na liečbu reaguje dobre. Ako ďalší symptóm sa prejaví choroba štítnej žľazy. Pri ďalšom vyšetrení je nájdený zhubný nádor v stehennej kosti. Nakoniec je podrobená amputácii.
Tretí pacient je pôvodne v Houseovom rozprávaní stvárnený Carmen Electra, ale neskôr ju kvôli objektívnosti zmení na normálneho muža v strednom veku. Pri vyšetrení sa dostane do agónie, ošetrujúcemu lekárovi vezme injekciu s upokojujúcim liekom (Demerol) a sám si ho vstriekne.

Študenti sa domnievajú, že je závislý od drog. House by mu odobral moč, ale narkoman močí krv. Jedna zo študentiek spomenie obličkové kamene. Až na ďalšie a ďalšie otázky odpovedá Cameronová, ktorá príde na prednášku a vraví, že to je nekróza svalu. Tú si určí sám pacient po troch dňoch, keď mu nebola stanovená diagnóza. Hrozí mu amputácia nohy. Bolesť vzniká od trombu v cieve nohy, ktorý spôsobil svalový infarkt. Týmto pacientom je sám House. Popisuje chorobu, ktorú prežil. Zásadne odmieta amputáciu. Jeho ošetrujúca lekárka je Cuddyová. House si vynúti by-pass, ktorým by prekrvil upchaté miesto. Tento zákrok však do tela vyplavil umierajúce bunky. Po operácii prežíva nesmierne bolesti. Od lekárov chce viac morfia. Sám si diagnostikuje zlyhanie srdca a skoro na minútu upadá do klinickej smrti. Necháva si chemicky navodiť kómu, aby prečkal tú najhoršiu bolesť. Počas toho ako je v kóme Stacy Warnerová rozhodne, že mu bude mŕtvy sval operatívne odstránený.

Potom čo opustí prednášku volá Stacy a vraví, že jej manžela ošetrí.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tři příběhy (Dr. House) na českej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]