Trnávka (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48°10′13″S 17°10′06″V / 48,170339°S 17,168262°V / 48.170339; 17.168262

Trnávka
Poloha katastrálneho územia Trnávka
Poloha v rámci častí Ružinova

Trnávka je miestna časť a katastrálne územie v Bratislave v mestskej časti Ružinov v okrese Bratislava II.

Je ohraničená ulicami a komunikáciami Rožňavská na severozápade, Cesta na Senec na severe a Trnavská cesta a Vrakunská cesta na juhu. Východnú hranicu tvorí Farná (Ivanka pri Dunaji).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Okolo 15. storočia patrila táto časť pravdepodobne do vajnorského chotára a mala pomenovanie Dornyk - Dvorník. Pôvodne ho tvorili polia, lúky, pasienky s celkovou plochou vyše 1 300 ha. Bola tu aj známa Kuchajda (neskôr vojenské cvičisko) s močiarom (dnešné jazero Kuchajda). Prvé osídlenie tohoto územia nastalo od roku 1869 a prvým bytom bol služobný byt kočiša na majeri Jurajov dvor. Často sa uvádza Güllov dvor, ale ten sa nachádzal na mieste terajších tlačiarní Bittner. Od roku 1872 tu stála Hecklerova tehelňa. Dornkappel sa začal budovať v cípe medzi majerom Jurajov dvor a tehelňou. Tehelne boli na Trnávke dve. Výstavba štvrte Dornkappel pokračovala až v roku 1918 a masovejšia až od roku 1924. V roku 1938 bol dostavaný kostol.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasné územie bratislavskej časti Trnávka malo pôvodný názov Torrnkapel (od roku 1655) a Dornkappel s viacerými obmenami od roku 1865 do roku 1945. Názov Dornkappel vznikol z nemeckých slov Dorn (tŕň) a Kappel (kaplnka). Kaplnka so zvonicou stála pri tehelni, dodnes má ulica na danom mieste názov Pri zvonici.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádzajú sa tu jasle, materská, základná škola a štyri stredné školy (SOU nábytkárske, SOU stavebné, Súkromná stredná umelecká škola, Stredná zdravotná škola), kostol, futbalové ihrisko, zdravotné stredisko, pošta, polícia, veľké nákupné strediská Avion a Soravia. Taktiež pod územie Trnávky spadá Letisko M.R.Štefánika a prírodné kúpalisko Zlaté piesky.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Súbor domov (tzv. Masarykova kolónia) na Trnávke bola postavená v 20. rokoch 20. storočia na vejárovitom pôdoryse. Tvorí ju 30 rovnakých dvojdomov so zalomenými štítmi a s charakteristickým zastrešením domov tzv. „oslími chrbtami“. Tieto strešné konštrukcie sú vytvorené experimentálnou konštrukciou pomocou drevených väzníkov z lepených segmentov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]