Tsaagan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tsaagan
Tsaagan2.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tsaagan mangas
Norell et al., 2006
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tsaagan je vyhynutý rod ľahko stavaného dravého dinosaura z čeľade Dromaeosauridae. Žil v období vrchnej kriedy (pred približne 75 Ma) na území dnešného Mongolska a jeho jediným druhom je Tsaagan mangas.

Tento zástupca podčeľade Velociraptorinae je známy z dobre zachovanej lebky a krčných stavcov, opísaných paleontológom Markom Norellom v decembri roku 2006.

Medzi živočíchy, ktoré s ním zdieľali rovnaké životné prostredie možno uviesť dinosaury rodu Protoceratops a Shuvuuia, dvoch cicavcov rodu Zalambdalestes a Kryptobaatar, niekoľko jašterov a dvoch dosiaľ neopísaných dinosaurov – troodonta a dromeosaura.[1]

Podľa istej analýzy uskutočnenej v 2010 to bol blízky príbuzný rodu Linheraptor; Senter (2011), Turner et al. (2012) navyše uviedli, že Linheraptor exquisitus je v skutočnosti mladšie synonymum druhu Tsaagan mangas.[2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. NORELL, M. A., et al.. A new dromaeosaurid theropod from Ukhaa Tolgod (Omnogov, Mongolia). American Museum Novitates, 2006, roč. 8, čís. 3, s. 1 – 51.
  2. TURNER, A. H., et al.. A review of Dromaeosauridae systematics and paravian phylogeny. Bulletin of the American Museum of Natural History, 2012, roč. 371, s. 1 – 206. DOI10.1206/748.1.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tsaagan na českej Wikipédii.