Tsaagan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tsaagan
Tsaagan2.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tsaagan mangas
Norell et al., 2006
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tsaagan je vyhynutý rod ľahko stavaného dravého dinosaura z čeľade Dromaeosauridae. Žil v období vrchnej kriedy (pred približne 75 Ma) na území dnešného Mongolska a jeho jediným druhom je Tsaagan mangas.

Tento zástupca podčeľade Velociraptorinae je známy z dobre zachovanej lebky a krčných stavcov, opísaných paleontológom Markom Norellom v decembri roku 2006.

Medzi živočíchy, ktoré s ním zdieľali rovnaké životné prostredie možno uviesť dinosaury rodu Protoceratops a Shuvuuia, dvoch cicavcov rodu Zalambdalestes a Kryptobaatar, niekoľko jašterov a dvoch dosiaľ neopísaných dinosaurov – troodonta a dromeosaura.[1]

Podľa istej analýzy uskutočnenej v 2010 to bol blízky príbuzný rodu Linheraptor; Senter (2011), Turner et al. (2012) navyše uviedli, že Linheraptor exquisitus je v skutočnosti mladšie synonymum druhu Tsaagan mangas.[2]

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. NORELL, M. A., et al.. A new dromaeosaurid theropod from Ukhaa Tolgod (Omnogov, Mongolia). American Museum Novitates, 2006, roč. 8, čís. 3, s. 1 – 51.
  2. TURNER, A. H., et al.. A review of Dromaeosauridae systematics and paravian phylogeny. Bulletin of the American Museum of Natural History, 2012, roč. 371, s. 1 – 206. DOI10.1206/748.1.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tsaagan na českej Wikipédii.