Linheraptor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Linheraptor
Linheraptor NT.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Linheraptor exquisitus
Sü et al., 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Linheraptor je vyhynutý rod malého dravého dinosaura z čeľade Dromaeosauridae, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampán, asi pred 83 až 71 Ma) na území dnešnej Číny. Pomenoval ho čínsky paleontológ Sü Sing v roku 2010 a jeho jediným druhom je Linheraptor exquisitus.[1]

Opis[upraviť | upraviť kód]

Tento bipédny dromeosaurus dorastal do dĺžky necelých 2 m, vážil okolo 25 kg a bol dokonale uspôsobený na rýchlosť a mrštnosť.[2] Podobne ako iné dromeosaury aj on mal pretiahnuté úzke telo, esovito zahnutý krk a predovšetkým ostrý kosákovitý pazúr, ktorým mohol bez problémov rozpárať telo koristi.[3] Najbližším príbuzným tohto malého dravca bol pravdepodobne rod Tsaagan. Naopak populárny Velociraptor bol vývojovo pokročilejší a teda jeho vzdialenejší príbuzný.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. SÜ, S., et al.. A new dromaeosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous Wulansuhai Formation of Inner Mongolia, China. Zootaxa, Marec 2010, čís. 2403, s. 1 – 9. Dostupné online.
  2. ALLEYNE, R.. 'Beautiful' fossil of Jurassic Park dinosaur found [online]. The Daily Telegraph, 2010, [cit. 2011-10-19]. Dostupné online. (anglický)
  3. Linheraptor Exquisitus - New Raptor Species Discovered in Mongolia [online]. Science Blogging, 2010, [cit. 2011-10-19]. Dostupné online. (anglický)

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Linheraptor na českej Wikipédii a Linheraptor na anglickej Wikipédii.