Udičiansky potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Udičiansky potok
potok
Zdrojnica Javorníky
Ústie Marikovský potok
Dĺžka 4,194 km
Povodie 7,556 km² (756 ha)
Povodie Váh
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-21-07-067
Číslo recipienta 4-21-07-3267
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Udičiansky potok je potok na Hornom Považí, v severnej časti okresu Považská Bystrica. Je to ľavostranný prítok Marikovského potoka, má dĺžku 4,194 km, plochu povodia 7,556 km² a je tokom IV. rádu. Niekedy sa označuje ako Gacovecký potok.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Javorníkoch, v podcelku Vysoké Javorníky, v časti Javornícka hornatina, na západojuhozápadnom svahu Adamkova (934 m n. m.) v nadmorskej výške približne 840 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie južným smerom, následne sa mierne stáča na juhvýchodojuh a pri samote Galkovci priberá krátky pravostranný prtok spod Galkova (942 m n. m.), a hneď aj ľavostranný prítok spod Oblazu (995,9 m n. m.). Ďalej tečie v blízkosti osady Gacovci na ľavom brehu, odkiaľ prijíma krátky potok, esovito sa stáča a preteká miestnou časťou Udička. Pri osade Melicherovci potom priberá opäť zľava prítok z južného svahu Javoričia (936 m n. m.), prechodne tečie juhozápadným smerom a zľava priberá prítok od osady Fúsovci. Napokon už pokračuje k ústiu severojužným smerom, preteká osadou Usudička a severozápadne od centra obce Horná Mariková sa v nadmorskej výške cca 453 m n. m. vlieva do Marikovského potoka.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]