Vlajka Nórska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Nórska

Vlajka Nórska je červená s modrým, bielo lemovaným krížom, teda vlajka severského typu. Podobá sa vlajke dánskej (je to vlastne Dannebrog doplnený o modrý kríž), pretože Nórsko bolo pod nadvládou Dánska do roku 1814, kedy ho získalo Švédsko, s ktorým potom zostalo spojené formou personálnej únie do roku 1905.

Do roku 1814 bola nórska vlajka pod vplyvom Dánska červená a mala biely kríž. V dnešnej podobe bola prijatá nórskym parlamentom ako obchodná vlajka roku 1821, smela sa však používať iba v pobrežných vodách, mimo nich museli nórske lode vztyčovať vlajku nórsko-švédskej únie, čo bola vlajka Švédska s unionistickým symbolom v ľavom hornom rohu vlajky. Zástava je kombináciou týchto dvoch vplyvov. Červená a biela pochádzajú z dánskej vlajky, modrý kríž pribudol neskôr. Farby nórskej vlajky sú však aj farbami revolučnej francúzskej trikolóry, symbolu revolúcie a slobody. Okrem toho sú to farby Spojených štátov amerických a Veľkej Británie, čiže krajín, v ktorých nevládol absolútny monarcha.

V rokoch 18441898 bola aj nórska vlajka (rovnako ako švédska) doplnená v ľavom hornom rohu novým, zmeneným symbolom tejto únie. Až od roku 1898 sa používa znova v očistenej a dnešnej podobe, a to aj ako vlajka národná. Podľa nórskeho vzoru, ale s obrátenými farbami, bola vytvorená vlajka islandská. Nórska vlajka sa ako jediná používa v nórskych závislých územiach Svalbard, Jan Mayen, v Zemi kráľovnej Maund, na Bouvetovom ostrove a na ostrove Petra I..

Kráľovská štandarda[upraviť | upraviť zdroj]

Kráľovská štandarda nesie kráľovský erb zo stredoveku. Je na nej vztýčený štíhly lev nesúci sekeru sv. Olafa na červenom poli.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Z anglického originálu Ultimate Pocket Flags of the World, Dorling Kindersley Limited Londýn, 1997 preložil Martin Albrecht, 2000, Ikar, Bratislava