Vločkovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trichoplax adherens
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Trichoplax adherens
F. E. von Schultze, 1883
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vločkovce (lat. Placozoa) je taxón (vývojový stupeň, oddelenie a podobne) živočíchov s jediným kmeňom plakulovce (Phagocytellozoa) a (predbežne) jediným druhom Trichoplax adherens.

História tohto oddelenia s jedným kmeňom je zaujímavá. Schultze objavil roku 1883 v Červenom mori zvláštny organizmus Trichoplax adherens a zaradil ho k hubkám. Až začiatkom 70-tych rokov bolo preskúmané jeho pohlavné rozmnožovanie. Ukázalo sa, že nejde o nejaký fragment hubky, ale o ucelený, i keď veľmi primitívny organizmus. Skladá sa z dvoch vrstiev obrvených buniek, priestor medzi nimi je vyplnený vretenovitými a hviezdicovitými bunkami. Nemajú ústa ani žiadne orgány a nebol dokonca pozorovaný ani príjem potravy, hoci pinocytóza sa predpokladá. Rozmnožujú sa nepohlavne pučaním, pri zhoršení životných podmienok nastáva pohlavné rozmnožovanie – zo spodnej vrstvy vzniká oocyt, väčší a nápadnejší ako ostatné bunky. Tento sa rovnomerne brázdi, aj keď spermie neboli doteraz zistené.

Ide sa o veľmi primitívny organizmus na úrovni fagocytely. Na tele sa ešte nedá odlíšiť predný a zadný koniec, aj keď je už diferencovaná brušná a chrbtová strana. Otázkou zostáva, či je primitívnosť tohto druhu aj kmeňa (zatiaľ nebol vierohodne popísaný ďalší druh) primárnym znakom, alebo či nejde o výsledok degradačného vývoja z iných skupín primitívnych živočíchov.

Iný druh ?[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1896 bol zverejnený pochybný nález nového druhu Treptoplax reptans, ktorý zatiaľ nebol potvrdený iným nálezom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vločkovce