Wellnhoferia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wellnhoferia
Solnhofen Specimen.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Wellnhoferia grandis
Elżanowski, 2001
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Wellnhoferia bol rod malého opereného teropóda z čeľade Archaeopterygidae. Tento drobný, vtákom podobný dinosaurus žil v období vrchnej jury (asi pred 150 miliónmi rokov) na území dnešného Nemecka. Bol blízko príbuzný deinonychosaurom, ako boli rody Velociraptor alebo Deinonychus. Veľmi blízko príbuzný bol však najmä rodu Archaeopteryx z rovnakej oblasti. Jediný druh je Wellnhoferia grandis.

Welnhoferia (na obrázku v orandžovej farbe) v porovnaní s človekom

Skameneliny rodu Wellnhoferia boli objavené v 60. rokoch 20. storočia a v roku 1988 boli opísané ako fosílie veľkého jedinca rodu Archaeopteryx. Pôvodný nálezca kostru dokonca považoval za exemplár Compsognatha. V roku 2001 však prišiel poľský paleontológ Andrzej Elżanowski s poznaním, že sa tento exemplár od ďalších zástupcov druhu A. litographica odlišuje.[1] Má napríklad kratšiu chvostovú časť chrbtice a tiež štvrtý prst dolnej končatiny. Preto bolo pre túto fosíliu stanovené nové rodové meno, Wellnhoferia. Niektorí paleontológovia (napr. Mayr et al., 2007) však s týmto záverom nesúhlasia a považujú Welnhoferiu za veľkého jedinca Archeopteryxa.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wellnhoferia na českej Wikipédii.
  1. ELŻANOWSKI, A.. A new genus and species for the largest specimen of Archaeopteryx. Acta Palaeontologica Polonica, 2001, roč. 46, čís. 4, s. 519 – 532. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]