Zálohovanie údajov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zálohovanie údajov (iné názvy: zálohovanie dát, backup) je vytváranie kópie (kópií) dát pre prípad potreby obnovenia práve spracúvaných alebo relatívne nedávno uložených dát, ak došlo k ich poškodeniu alebo zničeniu. Táto kópia sa nazýva záložná kópia, záloha, náhradná kópia alebo backup.

Môže byť vykonávané manuálne alebo automaticky. Automatické zálohovanie môže byť priebežné alebo sa vykonáva v určitých časových intervaloch (cykloch). Niektoré operačné systémy počas zálohovania umožňujú súbežne vykonávať zmeny v zálohovaných dátach, iné umožňujú ich v tom čase prezerať, ale nemožno ich meniť a niektoré neumožňujú ani to.

Zálohovanie verzus archivovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Rozdiel medzi archivovaním (archiváciou) údajov a zálohovaním údajov spočíva v tom, že archívna kópia slúži na spätné zistenie, v akom stave boli dáta v určitom čase, a podľa vnútorných predpisov organizácie, alebo zákonných nariadení sa musí archívna kópia archivovať počas predpísanej doby. Záložná kópia naopak slúži na obnovenie "živých" dát, ak došlo k ich poškodeniu alebo zničeniu. Priebežné zálohovanie nemožno nazývať archivovanie.