Zdravotný klaun

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdravotný klaun je profesionálny umelec, ktorého úloha spočíva v rozveseľovaní nemocničných pacientov. Svojim humorným vystúpením, založeným predovšetkým na improvizácii, zabáva hospitalizované deti, a tak zlepšuje ich psychický stav. Hlavným poslaním zdravotného klauna je odpútať pacientov od strachu či úzkosti plynúcej z choroby, liečby, či samotného nemocničného prostredia.

História zdravotných klaunov[upraviť | upraviť zdroj]

O vznik zdravotných klaunov sa zaslúžil v roku 1986 Michael Christensen, riaditeľ Big Apple Clown Care Unit – organizácie združujúcej nemocničných klaunov. Zaujímalo ho, ako budú na prítomnosť klaunov reagovať pacienti detských lôžkových oddelení. Jeho nápad sa po prvý raz realizoval v presbyteriánskej nemocnici v New Yorku. Zistilo sa, že pravidelné návštevy klaunov majú na pacientov pozitívny vplyv, dôkazom čoho bolo následné zlepšenie ich zdravotného stavu.[chýba zdroj] V súčasnosti sú zdravotní klauni vnímaní ako dôležitá súčasť liečebného procesu. Svoje poslanie nenapĺňajú len v Spojených štátoch amerických, nemocničných pacientov navštevujú i v Európe, a to konkrétne v Rakúsku, Nemecku, Holandsku, Belgicku, Dánsku, v Česku, Taliansku, Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku.

Prieskumy o vplyve zdravotných klaunov na stav nemocničných pacientov[upraviť | upraviť zdroj]

Poslanie zdravotných klaunov a jeho pozitívny vplyv na stav hospitalizovaného pacienta už preukázali mnohé výskumy, predovšetkým v USA. V rámci Slovenska sa uskutočnil podobný prieskum v roku 2008 v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie. Mapoval sa vplyv pôsobenia klaunov zo združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava - Kramáre (dnes Národný ústav detských chorôb). Prieskum ukázal, že prítomnosť zdravotných klaunov pacientom zlepšuje náladu, ich návštevy majú, zvlášť pre deti, veľký význam a pomáhajú im lepšie si zvyknúť na nemocničné prostredie.

Zdravotný klaun na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Tím zdravotných klaunov funguje na Slovensku v rámci občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors. Organizáciu založil v roku 2004 Gary Edwards a je súčasťou celosvetovej siete RED NOSES International.

Hlavným programom občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors sú pravidelné návštevy chorých detí v nemocničných zariadeniach – tzv. klauniády. Zdravotní klauni formou humoru pomáhajú detským pacientom prekonať strach z nemocnice či liečby a podporujú psychickú pohodu. V súčasnosti 61 profesionálnych zdravotných klauniek a klaunov pravidelne navštevuje vyše 40 nemocníc a liečebných zariadení po celom Slovensku, pričom mesačne zrealizujú vyše 200 návštev. Okrem pravidelných návštev tzv. klauniád organizuje združenie Červený Nos Clowndoctors aj program Cirkus Paciento. Ten je založený na spolupráci klaunov a malých pacientov. Počas celého jedného týždňa sa deti učia od klaunov kúzelnícke triky či cirkusové čísla, ktoré potom predvedú na slávnostnom predstavení svojim rodičom i zdravotnému personálu. Ďalší z programov nesie názov Smiech nepozná vek. Zdravotní klauni navštevujú i geriatrických pacientov a seniorov. Z bláznivých zdravotných sestier a doktorov sa pri týchto návštevách stávajú pokojní klauni, ochotní načúvať príbehom a odpovedať s humorom, tak ako im to červený nos dovoľuje.

Medzi ďalšie aktivity o.z. Červený Nos Clowndoctors patrí aj program Niečo Naviac, prostredníctvom ktorého klauni rozveseľujú deti aj v iných slovenských nemocniciach. Kôš plný humoru je program, ktorý sa snaží priniesť radosť dospelým ťažko chorým pacientom prostredníctvom milého a vtipného darčeku, ako napríklad krížoviek, lieku Humorin, knižiek či CDčiek. Ďalší program s názvom Malý záchranár učí školákov formou hry poskytnúť prvú pomoc, privolať záchrannú službu či postarať sa o zraneného. Vianočný sen je špeciálna predvianočná klauniáda, prostredníctvom ktorej pacienta nenavštívi len dvojica zdravotných klaunov, ale aj sláčikové kvarteto a anjel. Spolu prinášajú vianočný príbeh, darčeky, po ktorých deti túžia, a tak vytvárajú atmosféru vianočných sviatkov.

Združenie Červený Nos Clowndoctors tiež organizuje program Prezuvky máme. Zameriava sa na detských pacientov v paliatívnej liečbe, umiestnených v domácej starostlivosti. Cieľom je poskytnúť duševnú podporu a rozptýlenie nielen ťažko chorému dieťaťu, ale i celej jeho rodine a odľahčiť vážnu životnú situáciu.

Vzdelávacie semináre sú určené zdravotníckemu personálu, na ktorých sa, v spolupráci so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, zdokonaľuje v práci s malými pacientmi, učí sa ako možno zmierniť ich strach a stres z liečebných zákrokov a navodiť príjemnejšiu atmosféru.

Gary A. Edwards[upraviť | upraviť zdroj]

Gary A. Edwards (1951), zakladateľ organizácie Červený Nos Clowndoctors, navštívil prvýkrát nemocnicu ako klaun v roku 1976. Odvtedy vyučuje a pomáha pri rozvíjaní projektov zameraných na prítomnosť zdravotných klaunov v nemocniciach. Po štúdiu hudby v Kalifornii získal štipendium na americkej akreditovanej klaunskej škole Dell Arte School of Physical Theater. Koncept „liečby humorom“ rozvinul najskôr v Česku, kde v roku 1998 začal navštevovať prvé nemocnice a neskôr založil organizáciu Zdravotní klaun. Tento projekt financoval niekoľko rokov z vlastných úspor. Na rozličných konferenciách upozorňoval na dôležitosť humoru v nemocniciach. V súčasnosti je predsedníčkou združenia organizácie Červený nos Clowndoctors MUDr. Katarína Šimovičová.

Gary A. Edwards vo svojej práci naďalej pokračuje, vedie rôzne workshopy, na ktorých pomáha klaunom ďalej rozvíjať ich schopnosti. Vyučuje tiež na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v rámci medicínskej psychológie - vzťah medzi lekárom a pacientom. Gary Edwards vydal i niekoľko publikácií. Príbehy zdravotných klaunov z návštev detí v nemocniciach zozbieral do českých kníh Recepty pro Honzíka a Malé zázraky a do slovenskej knihy Recept pre Janka.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]