Zond 5

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zond 5

Zond 5 bola sovietska mesačná sonda programu Zond, ktorá ako prvá v histórii uskutočnila oblet Mesiaca a následne sa úspešne vrátila na Zem. Jej let znamenal aj viacero iných prvenstiev; sonda totiž niesla na svojej palube aj živočíchy a bola teda provou misiou, ktorá dopravila živé tvory do oblasti Mesiaca. Zároveň ako prvá poskytla kvalitné snímky Zeme z veľkej vzdialenosti a ako prvá sovietska kozmická loď pristála v oceáne. Celá misia bola súčasne aj technologickou skúškou novej kozmickej lode Sojuz 7K-L1, ktorá mala slúžiť sovietskemu pilotovanému mesačnému programu.

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Sonda vážila 5 735 kg a v podstate bola upravenou verziou kozmickej lode Sojuz, ktorá mala v rámci sovietskeho programu L1 uskutočniť pilotovaný oblet Mesiaca. Odštartovala z kozmodrómu Bajkonur pomocou nosnej rakety Proton-K 14. septembra 1968 o 21:42 UTC. Po navedení na parkovaciu obežnú dráhu Zeme bol Zond 5 navedený na dráhu k Mesiacu. Ten sonda obletela 18. septembra 1968 v minimálnej výške 1 950 km nad povrchom, pričom absolvovala podobnú dráhu, ako o necelé dva roky neskôr pilotovaná misia Apollo 13. Podobnú dráhu pred Zondom 5 absolvoval aj predchádzajúci Zond 4, bol však zničený pri neúspešnom pristátí. Pri spiatočnej ceste urobila sonda Zond 5 prvé vysokokvalitné snímky Zeme zo vzdialenosti vyše 90 000 km. Sonda mala pôvodne pristáť na území Sovietskeho zväzu, pre poruchu orientačného systému bol však plán zmenený a sonda musela pristáť po balistickej krivke (pri preťažení až 20 G) v Indickom oceáne. Návratový modul Zondu 5 tam úspešne pristál 21. septembra 1968 o 16:08 UTC necelých 2 000 km juhovýchodne od pobrežia Madagaskaru. Tri minúty po pristátí bol návratový modul lokalizovaný jednou z hliadkovacích lodí a o pár hodín na to bol vyzdvihnutý na palubu. Následne bol prepravený do prístavu v Bombaji, odkiaľ bol 4. októbra letecky prepravený do Moskvy. Išlo o vôbec prvý prípad, keď sovietska kozmická loď alebo sonda úspešne pristála mimo územia ZSSR a tiež prvý sovietsky prípad pristátia do oceánu.

Obletová trajektória letu Apollo 13 – podobná trajektórii misie Zond 5

Na palube sondy Zond 5 sa v rámci biologických experimentov súvisiacich s prípravou letu človeka na Mesiac nachádzali aj dve suchozemské korytnačky (išlo o druh korytnačka stepná), vínne mušky, chrobáky, červy, rastliny a ich semená, či baktérie. Let Zondu 5 bol teda aj prvým letom, pri ktorom boli k Mesiacu vyslané živé tvory, ktoré sa následne vrátili na Zem. Všetky živočíchy let aj napriek neplánovane vysokému preťaženiu pri návrate prežili. Po tomto lete sa Američania začali obávať, že ďalší sovietsky let by mohol byť pilotovaný, preto urýchlili prípravu svojej misie Apollo 8.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Lunar L1