Zvornik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zvornik
mesto
Oficiálny názov: Зворник
Štát Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Fed. štát Republika srbská
Rieka Drina
Nadmorská výška 146 m n. m.
Súradnice 44°23′00″S 19°06′0″V / 44,38333°S 19,10000°V / 44.38333; 19.10000
Rozloha 376,14 km² (37 614 ha)
Obyvateľstvo 12 674 (2013)
Hustota 33,69 obyv./km²
Starosta Zoran Stevanović
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
Telefónna predvoľba +387 56
Poloha mesta na mape Bosny a Hercegoviny
Poloha mesta na mape Bosny a Hercegoviny
Wikimedia Commons: Zvornik
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Zvornik (srb. Зворник) je mesto v Bosne a Hercegovine, v Republike srbskej. Je administratívnym centrom regiónu Vlasenica. Leží na hranici so Srbskom. Podľa posledného sčítania ľudu tu žilo 14 852 obyvateľov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Zvornik patrí k najstarším mestám v Bosne a Hercegovine, prvýkrát je spomenutý v roku 1410, a to pod názvom Zvonár. Založený bol na obchodnej ceste medzi vtedajšou Bosnou a východnými územiami expandujúcej Osmanskej ríše, na obchodnej ceste spájajúcej Belehrad so Sarajevom. Počas tureckej vlády bolo mesto centrom samosprávneho útvaru, známeho ako Sandžak. V roku 1910 malo mesto cez tri a pol tisícky obyvateľov. Rakúsko-Uhorská správa zaviedla európske vzdelanie (prvé gymnázium bolo otvorené v roku 1886 a pomohla s rozvojom infraštruktúry, prevažne ciest a železníc).

V časoch socialistickej Juhoslávie boli v meste a jeho okolí vybudované rôzne priemyselné podniky. Ku koncu 80. rokov sa budovala železničná trať do Tuzly.

Počas občianskej vojny v 90. rokoch tu došlo k veľkým zmenám z hľadiska zloženia obyvateľstva, rovnako ako v celej oblasti východnej Bosny. Mesto opustili Chorváti a Bosniaci a nasťahovali sa sem zo západných častí krajiny vyhnaní Srbi. Dochádzalo tu k masakrom moslimského obyvateľstva. Mnoho Bosniakov sa po skončení vojny a normalizovaní pomerov vrátila.

Charakter mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes je Zvornik známy hlavne riekou Drinou, ktorá ním preteká. Rieka oddeľuje Mali Zvornik patriaci Srbsku od zvyšku mesta, ktorý spadá pod Bosnu a Hercegovinu. Väčšina jeho obyvateľov je tvorená Srbmi, ktorí pred vojnou žili na západe krajiny. V okolí mesta sa nachádzajú hory s krásnou prírodou. Severne od mesta sa nachádza obec Karakaj, v ktorej je cestný hraničný prechod do Srbska.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zvornik

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Zvornik na českej Wikipédii.