Ophiophagus: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
"majstrovský" preklad len čo je pravda
Hatti (diskusia | príspevky)
Vďaka za upoznornenie; chyba nastala zrejme pri delení obsahu, som to rozdelil a z kontextu inak pochopil význam.
Riadok 45: Riadok 45:


== Rozmnožovanie ==
== Rozmnožovanie ==
Samice kladú 21 – 40 vajec, zväčša do kôp odumretej [[vegetácia|vegetácie]]. Obaja rodičia ich strážia až do vyliahnutia mláďat.
Samice kladú 21 – 40 vajec, zväčša do kôp odumretej [[vegetácia|vegetácie]]. Obaja rodičia ich strážia až do vyliahnutia mláďat. Aj keď je to na hady netypické kobry kráľovské sú prinajmenšom dočasne [[monogamia|monogamné]]. Počas obdobia rozmnožovania sa samec a samica zdržiavajú spolu.
== Rod ==
== Rod ==
Rod ''Ophiophagus'' je monotypický, aj keď je to u hadov nezvyčajné tak kobra kráľovská je jediným členom tohto rodu. Prvý krát kobru kráľovskú vymedzil do tohto rodu nemecký zoológ [[Albert Günther]] v roku 1864.
Rod ''Ophiophagus'' je monotypický, kobra kráľovská je jediným členom tohto rodu. Prvý krát kobru kráľovskú vymedzil do tohto rodu nemecký zoológ [[Albert Günther]] v roku 1864.


== Galéria ==
== Galéria ==

Verzia z 09:45, 10. júl 2011

Kobra kráľovská
Ophiophagus hannah
Ophiophagus hannah
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ophiophagus hannah
Cantor, 1836
Výskyt kobry kráľovskej v Ázii.
Výskyt kobry kráľovskej v Ázii.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kobra kráľovská (Ophiophagus hannah) je s dĺžkou až 5,59 metra najdlhší jedovatý had na svete. Vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii a zaraduje sa do čeľade koralovcovitých.

Opis

Kobra kráľovská je štíhla s hladkými šupinami. Dorastá do dĺžky 3 až 5 metrov a váži okolo 6 kilogramov. Vie dobre plávať. V zajatí sa dožíva vyše 20 rokov. Dospelé jedince majú svetlohnedú farbu, mláďaťa sú sfarbené tmavšie a majú pozdĺž chrbta bledý lem.

Správanie

Kobra kráľovská žije hlboko v pralese a často sa zdržiava neďaleko vody. Stretu s človekom sa vyhýba, avšak zaznamenalo sa pár prípadov uštipnutia týmto hadom. Keď sa cíti ohrozená, vztýči prednú tretinu tela do výšky 1,5 metra, roztiahne úzku „kapucňu“ a vyrazí dopredu, no málokedy sa pokúša uštipnúť.

Výskyt

Ophiophagus hannah obýva južnú a juhovýchodnú Áziu, ide o štáty: Bangladéš, Mjanmarsko, Kambodža, Čína, India, Andamanské ostrovy, Nepál, Singapur, Laos, Thajsko, Vietnam, Malajzia a Filipíny.

Potrava

Kobra kráľovská je špecialista na lov iných hadov. Ako vypovedá jej rodové meno Ophiophagus, ktoré znamená požierač hadov. Jej hlavnou potravou sú hady a to užovky, pytóny, kobry a menších členov jej druhu. Z času načas zožerie aj hlodavce, jašterice a vtáky.

Rozmnožovanie

Samice kladú 21 – 40 vajec, zväčša do kôp odumretej vegetácie. Obaja rodičia ich strážia až do vyliahnutia mláďat. Aj keď je to na hady netypické kobry kráľovské sú prinajmenšom dočasne monogamné. Počas obdobia rozmnožovania sa samec a samica zdržiavajú spolu.

Rod

Rod Ophiophagus je monotypický, kobra kráľovská je jediným členom tohto rodu. Prvý krát kobru kráľovskú vymedzil do tohto rodu nemecký zoológ Albert Günther v roku 1864.

Galéria

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ophiophagus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Ophiophagus

Zdroje

  • BURNIE, David. Zviera: Obrazová encyklopédia živočíšnej ríše. ISBN 80-551-0375-5
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Königskobra na nemeckej Wikipédii.

Šablóna:Link GA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA