Ľudovít VIII. (Francúzsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ľudovít VIII.
Ľudovít VIII. (Francúzsko)
francúzsky kráľ

Narodenie 5. september 1187
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 8. november 1226 (39 rokov)
Montpensier, Francúzsko

Ľudovít VIII. (* 5. september 1187, Paríž, Francúzsko – † 8. november 1226, Montpensier) bol francúzsky kráľ z dynastie Kapetovcov, ktorý vládol v rokoch 1223 – 1226.

Bol synom Filipa II. Augusta a jeho prvej manželky Izabely Henegavskej.

Vláda[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1213 a 1215 – 1217 sa Ľudovít, podporovaný časťou rozhorčenej anglickej šľachty a škótskym kráľom Alexandrom II., pokúsil zmocniť anglického trónu. Ambiciózny plán však Ľudovítovi vďaka protistrane vedenej regentom Viliamom Marshalom nevyšiel a po nútenom odchode z anglického územia musel na otcove prianie odísť na juh Francúzska získať sľub vernosti od Šimona z Montfortu.

Pán z Montfortu však v roku 1218 pri obliehaní Toulouse padol a Ľudovít sa na prianie pápeža Honoria III. pokúsil zničiť katarov za sľúbenú finančnú odmenu pre francúzske kráľovstvo. Asi šesť týždňov obliehal Toulouse, potom obliehanie vzdal a odtiahol, čo v konečnom dôsledku znamenalo oživenie albigenského hnutia.

Po otcovej smrti v júli 1223 prevzal vládu vo Francúzsku a o mesiac neskôr bol korunovaný v Remeši.

V roku 1226 sa Ľudovít na pápežove naliehanie znova vypravil proti katarom. Dobyl Avignon a potom sa vzdali bez boja mestá Nîmes, Beaucaire, Narbonne, Carcassonne, Montpellier, Pamiers a Castres. Pri návrate z úspešnej výpravy, vo veku 39 rokov, zomrel na dyzentériu.

Počas vlády sa kráľovi podarilo ovládnuť pôvodne anglické Anjou, Poitou, Limousin, Périgord a v roku 1224 Saintonge. Ustanovil nedeliteľné kráľovské léno bez nárokov na dedenie vo vedľajších líniách.

Manželstvo a deti[upraviť | upraviť zdroj]

23. mája 1200 sa oženil s princeznou Blankou Kastílskou (1188 – 1252), dcérou kastílskeho kráľa Alfonza VIII. a Eleonóry Anglickej. Mali spolu nasledujúce detí:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ludvík VIII. Francouzský na českej Wikipédii.