Meteorologická stanica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Meteorologická stanica (hovorovo meteostanica) je zariadenie na meranie a skúmanie meteorologických prvkov počasia: teploty, tlaku vzduchu, smeru a rýchlosti vetra, oblačnosti a zrážok. Skladá sa z: ortuťového alebo liehového teplomera, ortuťového stĺpcového barometra, anemometra, vlasového vlhkomera, zrážkomera, meteorologickej búdky a heliografu. V poslednej dobe sa v závislosti od požiadaviek regiónu a zmien v klíme montujú senzory na meranie UV-žiarenia, slnečnej intenzity a radiácie, oblačnej intenzity, viditeľnosti (kvôli hmle, smogu, inverzii), chemické a dymové detektory, seizmické a iné.

Meteostanica musí byť umiestnená vo vhodnom prostredí a mnoho parametrov sa sníma elektronicky, ktoré je presnejšie, ako zastaralé dynamické a zároveň umožňuje okamžité odosielanie nameraných dát do centrály, namiesto nutnosti odčítania nameraných dát fyzickou prítomnosťou meteorológa.

Stanice môžeme rozdeliť na dva základné druhy:

  • stacionárna (meteorologická búdka, budova, zariadenie na stožiaroch, výškových budovách a pod.)
  • mobilná (meteorologická loď, lietadlo, satelit, balón, bója)

Meteostanice na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

SHMÚ eviduje na Slovensku 80 meteostaníc. Najznámejšie sú v Bratislave, Hurbanove, na Sliači, v Poprade, Košiciach, Piešťanoch či na Lomnickom štíte. Centrálnym pracoviskom pre predpoveď počasia je na Slovensku Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave, ktorý zbiera informácie z cca. 50 meteorologických staníc na Slovensku.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]