Protobulhari

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
The ancient homeland of the Bulgars at Hindu Kush and Pamir, according to the map of Central Asia from the Armenian geographical atlas ‘Ashharatsuyts’ (5-7 century), reconstructed by academician S.T. Eremian.

Protobulhari (iné názvy: Prabulhari, Starobulhari, Bulhari) boli polonomádske turkické (alebo podľa niektorých bulharských autorov iránske[1][2][3]) kmene, ktoré sa v stredoveku po asimilácii miestnymi Slovanmi stali základom dnešných Bulharov.

Pochádzali zo Strednej Ázie, kde od 2. storočia obývali stepi severne od Kaukazu a roviny pri rieke Itil, ktorá dnes podľa nich nesie meno Volga.

V čase sťahovania národov - v roku 375 a časť aj v 5. storočí - sa v rámci presunu hunského konglomerátu dostali k severnému pobrežiu Čierneho mora a časť prenikla aj do Panónie, kde si zrejme zachovala svojráz ešte aj neskôr v čase Avarov.

Čiernomorskí Prabulhari v 5.- 6. storočí uskutočňovali nájazdy na provincie Byzantskej ríše na Balkáne a Byzantská ríša ich často nasadzovala vo svojom vojsku. V roku 558, kedy prišli do Čiernomoria Avari, sa Prabulhari podriadili avarskému kaganovi. Po odchode Avarov sa stali súčasťou ríše západných Turkov

V 7. storočí (asi 635) sa Kubratovi, náčelníkovi prabulharského kmeňa Onogundurov, podarilo zbaviť sa tureckej nadvlády a za pomoci Byzantskej ríše vytvoril štát, úniu kmeňov, ktorá sa nazýva Staré Veľké Bulharsko.

Po Kubratovej smrti sa Staré Veľké Bulharsko rozpadlo, časť Prabulharov dobyli Chazari, časť utiekla do oblasti Volgy a Kamy (neskôr vytvorili tzv. Povolžské Bulharsko), časť zrejme odišla do Panónie a do Grécka, a najväčšia a najsilnejšia časť niekedy pred rokom 680 prekročila Dunaj a usadila sa v Dolnej Mýzii (v dnešnom Bulharsku). Títo spojili s miestnym slovanským obyvateľstvom (Sedem slovanských kmeňov) a v roku 681 tu založili Dunajské Bulharsko. V priebehu 200 rokov boli Slovanmi, ktorí sem prišli asi v 6. storočí, asimilovaní. Dnešný bulharský národ je slovanský národ s asimilovanými Protobulharmi a tráckym substrátom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nadpisy a abeceda Protobulharov, Petar Dobrev, ruština
  2. Prof. Georgi Bakalov, Малко известни факти от историята на прабългарите, Málo známy fakty z histórie Protobulharov, bulharčina
  3. Božidar Dimitrov, 2005. 12 мита в българската история