Budova Ústavného súdu na Joštovej 8 v BrnePrvý predseda ústavného súdu (v období Československa) Karel BaxaJUDr.Pavel Rychetský, najdlhšie slúžiace predseda súdu (2003-2023)
Sídlom Ústavného súdu Českej republiky je v zmysle § 26 zákona 182/1993 Zb. (Zákon o Ústavnom súde) mesto Brno, súd je umiestnený v budove bývalej moravskejZemskej snemovne, v ktorej od roku 1991 sídlil tiež Ústavný súdČeskej a Slovenskej Federatívnej Republiky. V zmysle § 25 Zákona o Ústavnom súde sú v okruhu 100 metrov od budov Ústavného súdu alebo od miest, kde Ústavný súd rokuje zakázané zhromaždenia.
o ústavných sťažnostiach proti právoplatných rozhodnutiach iných zásahoch orgánov verejnej moci do ústavou zaručených základných ľudských práv a slobôd,
o opravných prostriedkoch proti rozhodnutiam vo veci overenia voľby poslanca alebo senátora,
v pochybnostiach o strate voliteľnosti a o nezlučiteľnosti výkonu funkcií poslanca alebo senátora podľa čl. 25 Ústavy Českej republiky,
o ústavných žalobách proti prezidentovi Českej republiky, ktoré navrhuje Senát a schvaľuje Poslanecká snemovňa podľa čl. 65 Ústavy Českej republiky,
o opatreniach, ktoré sú potrebné k prevedeniu rozhodnutia medzinárodného súdu, ktoré je pre Českú republiku záväzné, pokiaľ sa nedajú previesť inak,
o tom, či rozhodnutie o rozpustení politickej strany alebo iné rozhodnutie týkajúce sa činnosti politickej strany je v súlade s ústavnými a inými zákonmi,
Súčasný predseda Ústavného súdu Českej republiky, JUDr. Josef Baxaspory o rozsah kompetencií štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ak to neprislúcha podľa zákona inému orgánu.
Traja z 15 sudcov Ústavného súdu sú priamo pri menovaní prezidentom republiky určení ako funkcionári Ústavného súdu, tj. jeden predseda a dvaja podpredsedovia. Vnútorné predpisy Ústavného súdu rozlišujú dvoch podpredsedov ako „podpredsedu“ a „podpredsedníčku“.
Ostatných 12 sudcov je dlhodobo rozdelených do štyroch trojčlenných senátov, ktoré sú označované rímskymi číslami I až IV. Predsedovia senátov sú predsedom Ústavného súdu vymenovávaní spravidla na dobu jedného kalendárneho roku, pričom žiadny sudca nesmie byť predsedom senátu dva roky po sebe. Predseda a podpredsedovia Ústavného súdu nesmú byť stálymi členmi ani jedného zo senátov. Neprítomného člena senátu zastupuje sudca určený pre ten-ktorý senát podľa rozvrhu práce, zastupujúcim členom senátu nesmú byť predseda a podpredsedovia Ústavného súdu.
Pôvodne bolo obsadenie senátov stabilné, k zmenám dochádzalo len v dôsledku zániku mandátu sudcu Ústavného súdu, od januára 2016 bol však zvolený systém rotácie – každý druhý rok prechádza dovtedajší predseda senátu k senátu s vyšším číslom (a zo štvrtého k prvému).[3]
V stanovených závažných alebo sporných prípadoch rozhoduje Ústavný súd v pléne (hlasujú všetci ústavní sudcovia). Pre bežnú agendu (tzv. senátne veci) sú ústavní sudcovia dlhodobo rozdelení do jednotlivých senátov, ktoré rozhodujú samostatne. Vo veci samej rozhoduje Ústavný súd nálezom, ktorý sa vždy vyhlási verejne, a v ostatných veciach uznesením. Okrem toho, že všetky rozhodnutia sú prístupné na internetových stránkach súdu sa všetky nálezy a niektoré zásadné uznesenia vydávajú v Zbierke nálezov a uznesení Ústavného súdu (čes.Sbírka nálezů a usnesení Ústavního soudu). Najdôležitejšie nálezy, napríklad o zrušení zákonov, sa vyhlasujú tiež v Zbierke zákonov.
Sudcov Ústavného súdu navrhuje prezident republiky a schvaľuje ich SenátParlamentu Českej republiky. Funkčné obdobie ústavného sudcu je 10 rokov. Za sudcu Ústavného súdu Českej republiky môže byť vymenovaný bezúhonný občan, ktorý je voliteľný do Senátu Parlamentu Českej republiky, teda má vek nad 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a bol najmenej desať rokov činný v právnickom povolaní. Je možné opakované vymenovanie tej istej osoby.
Schválený sudca Ústavného súdu sa ujíma funkcie zložením tohto sľubu, ktorý je stanovený článkom 85 odsekom 2 Ústavy Českej republiky, do rúk prezidenta Českej republiky:
„
Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem chrániť neporušiteľnosť prirodzených práv človeka a práv občana, riadiť sa ústavnými zákonmi a rozhodovať podľa svojho najlepšieho presvedčenia nezávisle a nestranne.
“
– Ústavou predpísaný sľub sudcu Ústavného súdu
Predseda súdu vymenúva každému sudcovi na jeho návrh asistenta sudcu.