Ďatľovník kanársky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ďatľovník kanársky
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Phoenix canariensis
Chabaud
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ďatľovník kanársky (lat. Phoenix canariensis) je druh palmy z čeľade arekovité (Arecaceae). Pochádza z Kanárskych ostrovov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Plody

Ďatľovník kanársky je strom, ktorý v dospelosti môže dosiahnuť výšku až 20 m, ale zvyčajne nepresiahne 10 m. Zavalitý kmeň má v priemere 70-90 cm. Listy majú papraďovitý tvar a dorastajú do 6 m, skladajú sa zo 160 - 200 menších lístočkov. Plodom je žltá až oranžová, 2 cm dlhá kôstkovica, ktorá obsahuje 1 veľké semeno. Kmeň stromu sa často stáva domovom pre iné rastliny.

Rozšírenie a použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Ďatľovník kanársky sa hojne používa ako okrasná rastlina v teplejších častiach sveta, obzvlášť v oblastiach so subtropickým podnebím. Môže byť kultivovaný všade tam, kde teploty nikdy neklesnú pod -10/-12 °C. Je rozšírený od najjužnejších častí Anglicka až po južné časti Čile. Obľúbeným sa stalo jeho pestovanie v Španielsku, Taliansku, Chorvátsku, Grécku, v južnom a západnom Francúzsku, v teplejších častiach USA, v Austrálii a Južnej Afrike. Na Novom Zélande a v Kalifornii je považovaný za inváznu rastlinu.

Tento pomaly rastúci a odolný strom sa pre svoju tolerantnosť vysádza pri cestách a v parkoch.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]