Ďatľovník kanársky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ďatľovník kanársky
Phoenix canariensis.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Phoenix canariensis
Chabaud
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ďatľovník kanársky (lat. Phoenix canariensis) je druh palmy z čeľade arekovité (Arecaceae). Pochádza z Kanárskych ostrovov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Plody

Ďatľovník kanársky je strom, ktorý v dospelosti môže dosiahnuť výšku až 20 m, ale zvyčajne nepresiahne 10 m. Zavalitý kmeň má v priemere 70-90 cm. Listy majú papraďovitý tvar a dorastajú do 6 m, skladajú sa zo 160 - 200 menších lístočkov. Plodom je žltá až oranžová, 2 cm dlhá kôstkovica, ktorá obsahuje 1 veľké semeno. Kmeň stromu sa často stáva domovom pre iné rastliny.

Rozšírenie a použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Pericallis papyracea (Barlovento) 04.jpg

Ďatľovník kanársky sa hojne používa ako okrasná rastlina v teplejších častiach sveta, obzvlášť v oblastiach so subtropickým podnebím. Môže byť kultivovaný všade tam, kde teploty nikdy neklesnú pod -10/-12 °C. Je rozšírený od najjužnejších častí Anglicka až po južné časti Čile. Obľúbeným sa stalo jeho pestovanie v Španielsku, Taliansku, Chorvátsku, Grécku, v južnom a západnom Francúzsku, v teplejších častiach USA, v Austrálii a Južnej Afrike. Na Novom Zélande a v Kalifornii je považovaný za inváznu rastlinu.

Tento pomaly rastúci a odolný strom sa pre svoju tolerantnosť vysádza pri cestách a v parkoch.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]