Preskočiť na obsah

Ľupčianka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľupčianka
potok
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Liptovský Mikuláš
Prameň
 - poloha Ďurková, Nízke Tatry
 - výška 1 605 m
Ústie Váh
 - poloha Liptovský Michal
 - výška 522 m
Dĺžka 23,7 km
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-02-069
Číslo recipienta 4-21-02-12237, -12242, -12245, -12446
Poloha ústia
Poloha ústia
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Ľupčianka je potok na strednom Liptove, v juhozápadnej časti okresu Liptovský Mikuláš.[1] Je to ľavostranný prítok Váhu, meria 23,7 km a je tokom III. rádu. Horný tok má bystrinný charakter a niekedy sa nazýva Ďurková. Nad sútokom s Veľkým Železným a Veľkým Oružným potokom sa zachoval tajch. Na strednom toku preteká dlhou Ľupčianskou dolinou, na dolnom toku sa pri obci Partizánska Ľupča na dvoch miestach zľava rozvetvuje na dve ramená, pričom dlhšie vedľajšie rameno meria cca 2,4 km a obteká obec zo západu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Ľupčianka pramení v Nízkych Tatrách v masíve Prašivej, na severnom svahu Ďurkovej (1 749,8 m n. m.) pod sedlom Ďurková v nadmorskej výške približne 1 605 m n. m.

Smer toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie sprvu severozápadným smerom, potom sa stáča a na krátkom úseku tečie na západ. Po pribratí Prievalského potoka sa stáča, pokračuje na sever až k sútoku s Veľkým Oružným potokom a následne vytvára výrazný oblúk prehnutý na východ. Ďalej tečie k sútoku so Salatínskym potokom severozápadným smerom, potom na krátkom úseku na sever, pričom sa postupne stáča a pokračuje severoseverovýchodným smerom až k obci Partizánska Ľupča. Napokon už tečie k ústiu viac-menej severným smerom.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

  • pravostranné: krátky prítok z južného svahu Mestskej hory (1 528,8 m n. m.), prítok zo severozápadného svahu Javoriny (1 314,8 m n. m.), prítok zo severného svahu Javoriny, Veľký Oružný potok, Krámecký potok, krátky prítok z juhozápadného svahu Očenášovskej (1 048 m n. m.), potok z južného svahu Vysokej (1 318,0 m n. m.), prítok z juhojuhozápadného svahu Ľupčianskej Magury (1 315,2 m n. m.), prítok z lokality Kalište, tri krátke prítoky spod Mestskej hory, prítok z lokality Seče
  • ľavostranné: krátky prítok zo severného svahu Ďurkovej, krátky prítok zo severozápadného úpätia Ďurkovej, prítok zo západného svahu Ďurkovej, dva prítoky zo severných svahov Zámostskej hole (1 612,2 m n. m.), prítok zo severozápadného svahu Zámostskej hole, Prievalský potok, prítok prameniaci pod kótou 1 119,0 m, Veľké Železné, prítok prameniaci južne od kóty 942,3 m, dva krátke prítoky zo severného svahu Červeného grúňa (1 180,6 m n. m.), prítok zo severozápadného svahu Červeného grúňa, krátky prítok prameniaci severoseverovýchodne od kóty 1 009,1 m, prítok (669,8 m n. m.) prameniaci západne od tejto kóty, Salatínsky potok a vedľajšie rameno (544,1 m n. m.)

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Potok sa vlieva do vodnej nádrže Bešeňová východne od obce Liptovský Michal v nadmorskej výške približne 522 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká takmer úplne len katastrálnym územím obce Partizánska Ľupča, oblasť ústia leží na katastrálnom území obce Liptovský Michal. Na hornom toku preteká osadou Magurka a popri samotách: Kapustisko, Slatvinsko, Lovnáč a Vŕšky.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-10-28]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-10-28]. Dostupné online.