Štefan Bednár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štefan Bednár
slovenský maliar, grafik,
kresliar, ilustrátor a publicista
Narodenie15. máj 1909
Myjava
Úmrtie15. január 1976 (66 rokov)
Bratislava
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Štefan Bednár

Štefan Bednár (pseudonym Šimon Bis, * 15. máj 1909, Myjava - † 15. január 1976, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik, kresliar a ilustrátor, publicista. Jeho synom bol prozaik Vlado Bednár.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe, ktorú dokončil v roku 1927. Maľovať začal ako študent v Prahe, ale naplno sa rozvinul až v Paríži (veduty, cirkusové, artistické a športové námety, konské dostihy, tanečnice, voľné krajinárske a figurálne kompozície). Civilnými motívmi sa priblížil francúzskej a českej maľbe.

Počas 1. slovenskej republiky spolupracoval s ilegálnou KSS na príprave SNP, ako spojka medzi Gustávom Husákom a miestnymi odbojovými organizáciami. Vystupoval pod pseudonymom Šimon. Podielal sa na tvorbe falošných dokladov pre ľudí žijúcich v ilegalite.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Počas SNP bol redaktor týždenníka pre politiku Nové slovo v Banskej Bystrici, bol tiež publicista, výtvarník povstaleckej tlače a organizátor kultúry. V Banskej Bystrici vytvoril množstvo politických karikatúr, plagátov, letákov, niekoľko linorytov. Svoje pôsobenie v SNP popísal v diele Dvojník Šimon ide do povstania, a svoju následnú ilegalitu, väznenie a pobyt v nacistickom koncentračnom tábore v diele Ďaleko sú fronty, ďaleko je máj. Je autorom cyklu obrazov s povstaleckými a vojnovými námetmi a spoluautor publikácie o slovenskom výtvarnom umení, bibliografických publikácií, čŕt a článkov.

Ocenenie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]