Preskočiť na obsah

Žigmund Pauliny-Tóth

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Žigmund Pauliny-Tóth
slovenský spisovateľ a národohospodár
Narodenie12. máj 1865
Skalica, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie6. marec 1906 (40 rokov)
Martin, Rakúsko-Uhorsko

Žigmund Pauliny-Tóth (de Tőre et Tóthmegyer; pseudonym Vilinský; * 12. máj 1865, Skalica – † 6. marec 1906, Martin) bol slovenský spisovateľ a národohospodár; syn Viliama Pauliny-Tótha; brat Eleny Štefanovičovej, švagor Miloša Štefanoviča, Matúša Dulu, Štefana Hrušovského a Jaroslava Vlčka; manžel Margity Pauliny-Tóthovej, otec Iľju Paulíny-Tótha, Platona Pauliny-Tótha a Jána Paulíny-Tótha.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine Viliama Pauliny-Tótha a jeho manželky Vilhelmíny Tóthovej. Mal sedem súrodencov – dvoch bratov a päť sestier. V rokoch 1871 – 1876 študoval v Martine, v rokoch 1876 – 1882 na lýceu v Bratislave a v rokoch 1882 – 1888 na ekonomickej škole v Prahe. Celý život sa venoval ekonómii – začínal ako úradník, neskôr bol zástupcom riaditeľa a napokon v rokoch 1894 – 1906 riaditeľom Tatra banky v Martine. Ako študent sa aktívne venoval národnostným otázkam; bol členom študentského spolku Zora v Bratislave a neskôr i študentského spolku Detvan v Prahe. Podporoval priemyselný rozvoj v Martine a neúspešne sa pokúsil zapojiť i do politiky (kandidoval do uhorského snemu). V rokoch 1882 – 1900 sa tiež venoval spevu a herectvu ako člen Slovenského spevokolu a v rokoch 1891 – 1903 pôsobil tiež v jeho výbore.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Svojou literárnou tvorbou sa radí do druhej vlny slovenského realizmu. Publikoval kratšie prózy v Národných novinách, Slovenských pohľadoch a zborníkoch. Písal poviedky, fejtóny, cestopisy, spoločenské prózy, ale taktiež odborné štúdie o priemysle a obchode. V roku 1900 pôsobil ako redaktor v časopise Slovenské pohľady a Národných novín.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

 Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]