Aligátor čínsky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aligátor čínsky

aligátor čínsky (Alligator sinensis).
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Alligator sinensis
Fauvel, 1879

Rozšírenie aligátora čínskeho.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Aligátor čínsky (čín. 揚子鱷; Alligator sinensis) je jedným z dvoch žijúcich druhov aligátora, zástupca čeľade aligátorovitých (Alligatoridae).

Biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Aligátor čínsky žije v Číne, v oblastiach pozdĺž rieky Jang-c’-ťiang (provincie Ťiang-su, Če-ťiang a An-chuej). Je podstatne menší ako jeho najbližší príbuzný aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis). Dorastá do dĺžky iba 2 m.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Aligátory čínske lovia väčšinou v noci vodné bezstavovce (hlavne slimáky a slávky), ale aj stavovce, a to hlavne ryby, niekedy myšovité cicavce a rôzne druhy vodného vtáctva.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

V období medzi júnom a augustom stavia samica aligátora čínskeho z vetvičiek a rôznych kúskov rastlín v porovnaní s aligátorom americkým podstatne menšie hniezdo. Do hniezda nakladie 10 – 50 stredne veľkých vajec. Pri normálnej inkubačnej teplote (asi 30 °C) sa za 70 dní z vajec vyliahnu mladé aligátory, ktoré dosiahnu pohlavnú zrelosť vo veku približne asi 4 – 5 rokov.

Ohrozený druh[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti je aligátor čínsky zapísaný v Červenej knihe IUCN ako kriticky ohrozený druh[1]. Vrátane jeho lovu je hlavným dôvodom ohrozenia tohto plaza plienenie jeho prirodzeného prírodného prostredia, ktoré je nahradzované poľnohospodárskou pôdou. Zároveň spolu s konzumáciou myšovitých cicavcov dochádza u tohto aligátora k otravám spôsobeným aplikovaným jedom na hlodavce.

Tento druh aligátora je pomerne často chovaný v zajatí a ani dnes nie je výnimkou vyberanie mláďat a vajec z hniezd. Populácia aligátorov čínskych chovaných v zajatí je pomerne vysoká dosahuje až desaťtisíc jedincov. Veľká časť z nich je chovaná vo Výskumnom centre na ochranu aligátora čínskeho v An-chueju a v niekoľkých zoologický záhradách na celom svete.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.iucnredlist.org/search/details.php/867/all

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]