Anette Olzon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anette Olzon
Anette Olzon 2009.jpg
Základné informácie
Rodné meno Anette Ingegerd Olsson
Narodenie 21. jún 1971 (44 rokov)
Katrineholm, Švédsko
Pôsobenie speváčka, hudobník
Žáner Symfonický metal, alternatívny rock
Hrá na nástroje spev, hoboj
Roky pôsobenia 1988 – súčasnosť
Súvisiace
články
Nightwish, Alyson Avenue, Pain, Michael Bormann, Brother Firetribe, The Rasmus, Sweden United, Swallow the Sun
Webstránka anette-olzon.com

Anette Olzon (* 21. jún 1971, Katrineholm, Švédsko) je švédska speváčka, v minulosti (2007 – 2012) známa vďaka svojmu pôsobeniu v metalovej kapele Nightwish ako hlavná speváčka. Predtým bola speváčka švédskej rockovej skupiny Alyson Avenue. Po príchode do Nightwish si ešte zahrala s niekoľkými skupinami, v štúdiu i naživo, napríklad Brother Firetribe alebo Pain.

V roku 2008 nahrala jednu pieseň s Brother Firetribe na ich druhé album, Heart Full of Fire. Ďalej duet s The Rasmus, October & April, ktorý bol poprvýkrát odvysielaný 9. októbra 2009 vo fínskom rádiu. 13. augusta zaspievala dve piesne od Nightwish, konkrétne Kuolema Tekee Taiteilijan a Meadows of Heaven, so Stockholmským symfonickým orchestrom, pri príležitosti oslavy švédsko-fínskych vzťahov. Chystá sa vydať svoje sólové album, jeho príprava začala 19. októbra 2009.

Je fanúšikom speváčok Sharon den Adel (z metalovej skupiny Within Temptation) a Simone Simons (z metalovej skupiny Epica). Inšpiráciou jej tiež boli speváčky Caroly Häggkvistová, Sarah Brightman, Natalia Cole a Celine Dion. Rada počúva aj iné metalové skupiny, napríklad Sonata Arctica, Amorphis, Tarot alebo Within Temptation. Anette žije zo svojím priateľom, synom (narodený v roku 2001) a so svojimi mačkami – Gremlins a Stjärnan. Má celkom sedem tetovaní, vrátane jedného na ľavom ramene: „Leave Me Alone“. V každom prípade plánuje ďalšie.

Za dobu svojho pôsobenia v Nightwish často bývala terčom poznámok zo strany fanúšikov starej (Tarjinej) éry, pretože jej hlas nie je operný tak ako býval Tarjin a je podľa nich príliš jemný na hudbu Nightwish. Je tiež známa svojím výstredným štýlom, v angličtine doslovne "The Strange Style of Anette Olzon" čiže "Zvláštny štýl Anette Olzon." V októbri 2012 Anette Olzon z kapely odišla po vzájomnej dohode.

Shine[upraviť | upraviť zdroj]

Tento album publikovala v roku 2014,v apríli.Je tam desať pesničiek.

  1. Like a show inside me head
  2. Shine
  3. Floating
  4. Lies
  5. Invincible
  6. Hear me
  7. Falling
  8. Moving away
  9. One milion faces
  10. Watching me from afar

EP 2016 Vintersjäl/Cold Outside[upraviť | upraviť zdroj]

19.januára Anette uverejnila na iTunes a Spotify jej nové 2 pesničky.Jednu vo švédčine - Vintersjäl a druhú v angličtine - Cold outside.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anette Olzon na anglickej Wikipédii.