Anette Olzon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anette Olzon
Anette Olzon 2009.jpg
Základné informácie
Rodné meno Anette Ingegerd Olsson
Narodenie 21. jún 1971 (51 rokov)
Katrineholm, Švédsko
Pôsobenie speváčka, hudobníčka
Žáner alternatívny rock, folk rock, hard rock, melodický rock, klasický rock, symfonický rock, symfonický metal, power metal
Hrá na nástrojoch spev
Roky pôsob. 1988 – súčasnosť
Súvisiace
články
Nightwish, Alyson Avenue, Pain, Michael Bormann, Brother Firetribe, The Rasmus, Sweden United, Swallow the Sun
Webstránka anette-olzon.com

Anette Ingegerd Olsson (* 21. jún 1971, Katrineholm, Švédsko), známejšia pod umeleckým menom Anette Olzon, je švédska speváčka, najznámejšia ako druhá speváčka fínskej symphonic metalovej kapely Nightwish. Je taktiež speváčkou fínskej heavy metalovej kapely The Dark Element a švédskej klasickej rockovej kapely Alyson Avenue.

Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

Anette bola vychovávaná v hudobne založenej rodine a so spevom začala už v detstve. Jej matka ju 8 rokov nútila navštevovať hodiny hoboja. Ako dieťa cestovala na turné s kapelou svojej matky a občas s nimi vystupovala. Neskôr sa Anette hlásila do rôznych talentových súťaží, kde získala veľmi pozitívny ohlas. Ku svojej prvej kapele s názvom Take Cover sa pripojila ako sedemnásťročná. Kapela hrávala covervezie rôznych piesní. Čoskoro po vzniku sa však rozpadla. Anette potom spievala v mnoho iných kapelách a projektoch. Keď mala dvadsaťjeden, dostala hlavnú rolu v rockovej opere/muzikáli "Gränland" v Helsingborgu. Krátko nato začala študovať na Balettakademien v Göteborgu. Spievala tiež v chóroch, nahrávala vokály pre rôzne projekty a občas vystupovala ako speváčka na svadbách. V tom istom čase si taktiež zaspievala duet s Michaelom Bormannom (ex-Jaded Heart spevák) na jeho albume Conspiracy.

Predtým Anette dostávala hodiny spevu na Copenhagen Music Consevatoire v Helsingøre v Dánsku so súkromnou učiteľkou. V súčasnosti dostáva hodiny od súkromnej učiteľky na Malmö Music University keď je to potrebné.

Pred tým, ako Anette odštartovala svoju kariéru ako profesionálna speváčka pracovala v továrni, v hamburgerovej reštaurácii, ako čašníčka, veterinárna asistentka, v množstve kancelárií a ako kaderníčka. Študovala tiež hudobnú umeleckú výchovu, psychológiu, projektový manažment a vedenie a organizáciu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

S Alyson Avenue (1999 – 2005, 2018 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Anette sa potom pripojila ku klasickej rockovej kapele Alyson Avenue, najskôr len ako štúdiová speváčka, neskôr ako ich hlavná speváčka, nahrádzajúc ich mužského vokalistu. Kapela získala veľký ohlas na ich prvé demo ktoré vydali v roku 1999, a čoskoro mohla kontaktovať množstvo vydavateľstiev. Hlavný skladateľ a keyboardista Nicolas Olsson zhromaždil kapelu, spolu nahrali štvorpiesňové demo a poslali ho do vydavateľstva AOR Heaven, s ktorým čoskoro podpísali zmluvu.

V novembri 2000 kapela vydala svoj debut Presence of Mind, ktorý získal pozitívne ohlasy. Ďalší album Omega bol vydaný v roku 2004. Anette odišla z Alyson Avenue v roku 2006. V máji 2009 kapela predstavila Arabellu Vitanic ako svoju novú vokalistku.

V roku 2018 Alyson Avenue obnovili svoju hudobnú činnosť v originálnej zostave a na začiatku júna vystúpili na festivale Melodicrockfest Scandinavia v Malmö. Kapela sa vyjadrila, že čoskoro plánujú vydanie nového albumu a Anette spolu s Nicolasom Olssonom už údajne začali pracovať na materiáli pre album.

S Nightwish (2007 – 2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Anette sa oficiálne pripojila k Nightwish ako ich nová hlavná speváčka na začiatku roku 2007, pričom bola vybraná z asi 2000 uchádzačiek o toto miesto, z ktorých bolo vybraných len 10 najlepších, ktoré mali šancu predviesť svoje spevácke schopnosti pred kapelou. Pieseň na demo páske ktorú Anette poslala kapele je ich singel z roku 2002 Ever Dream. Anette nahradila na poste speváčky fínsku opernú divu Tarju Turunen, ktorá bola vyhodená v roku 2005 prostredníctvom otvoreného listu. Jej demo bolo jedno z prvých ktoré kapela obdržala, avšak Anette pôvodne miesto speváčky nedostala, keďže bandleader Tuomas Holopainen bol toho názoru, že kvôli svojmu malému synovi by nebola schopná sa plne sústrediť na záležitosti kapely a náročné nahrávania a turné. Anette sa však nevzdávala a rozhodla sa poslať kapele live DVD z koncertu z jej predchádzajúcou kapelou Alyson Avenue. Následne bola kontaktovaná manažérom kapely Ewom Pohjolom, ktorý ju prakticky doviedol až k získaniu pozície vo februári 2007. Tuomas jej výber okomentoval takto: "My (kapela) sme si dali formálne hlasovanie, ale bolo to celkom jednomyseľné že ona bude tou vybranou. Bola to záležitosť srdca. Cítili sme, že ona je tá správna." Jej identita bola udržovaná v tajnosti rôznymi metódami, ako napríklad predstieranie že je Ewova "švédska sesternica" na koncerte Tarotu, až dokým nebolo 24. mája 2007 oficiálne oznámené že sa stáva novou speváčkou Nightwish.

Deň po tomto oznámení, 25. mája, bol vydaný charitatívny singel Eva, ako prvý singel z nadchádzajúceho albumu. Dostupný bol len online. Vydanie singlu bolo pôvodne naplánované na 30. máj, ale dátum sa zmenil kvôli úniku skladby na britskej hudobnej sťahovacej stránke. Toto bol prvý publikovaný singel s Anette na pozícii speváčky. 13. júna Nightwish na ich oficiálnej stránke oznámili, že nový album bude niesť meno Dark Passion Play, predstavili obal albumu a taktiež predstavili meno a obal ich druhého singlu (tentokrát na CD) Amaranth. Vo Fínsku singel získal zlato už po dvoch dňoch v obchodoch.

Dark Passion Play bol vydaný v Európe v posledný septembrový týždeň v roku 2007, v Británii 1. októbra a v Spojených Štátoch 2. októbra. Bol ocenený dvojitou platinou vo Fínsku hneď dva dni po vydaní a získal prvú pozíciu v rebríčkoch v Nemecku, Fínsku, Švajčiarsku, Maďarsku a Chorvátsku a umiestnil sa v Top 100 v ostatných krajinách, vrátane Spojených Štátov. Dark Passion Play získal celosvetovo šesťnásobnú platinu, pričom sa predalo okolo 1,5 milióna kópií.

22. septembra 2007 mala kapela tajný koncert v Rock Café v Tallin vEstónsku, pričom sa zamaskovali ako Nightwish cover kapela menom Nachtwasser. Prvý oficiálny koncert s novou speváčkou sa konal 6. októbra 2007 v Tel Avive v Izraeli. Počas Dark Passion Play Tour kapela navštívila Spojené Štáty, Kanadu, veľkú časť Európy, Áziu a Austráliu. Toto turné je zároveň doteraz najdlhším turné aké Nightwish podnikli, pričom trvalo od októbra 2007 do septembra 2009. Kapela turné zakončila v Hartwall Aréne v Helsinkách spolu s kapelou Apocalyptica ako predskokanmi.

V októbri 2010 Nightwish začali nahrávanie nového albumu Imaginaerum. Anette začala s nahrávaním svojich vokálov na album v apríli 2011 vo Finnvox Studios v Helsinkách. Samotný album vyšiel 30. novembra 2011 a bol nasledovaný Imaginaerum World Tour, ktoré bolo odštartované 21. januára 2012. Anette, rovnako ako zvyšok kapely, si taktiež zahrala aj v Nightwish filme Imaginaerum, ktorý je sprevádzaný hudbou z albumu.

1. októbra 2012 bolo oznámené, že cesty Nightwish a Anette sa rozdelili. Posledné Anettino vystúpenie s kapelou sa uskutočnilo 29. septembra v Salt Lake City. Anette sa neskôr v jednom interview vyjadrila že bola vyhodená fakticky preto, že bola tehotná. Nightwish následne vydali ďalšie vyjadrenie o Anettinom konci v kapele, v ktorom odmietli Anettino tehotenstvo ako dôvod jej vyhodenia, a taktiež sa vyjadrili že všetci členovia jej to veľmi priali, ale že "rozdelenie s Anette nebolo kvôli tehotenstvu alebo chorobe. Zistili sme, že jej osobnosť nesedí do tejto pracovnej komunity, a bola pre ňu dokonca škodlivá". Nahradená bola súčasnou speváčkou Nightwish, Holanďankou Floor Jansen.

Sólová kariéra (2012 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko po svojom vyhadzove z Nightwish začala Anette písať a nahrávať materiál pre svoj budúci sólový album.V rozhovore pre magazín "Dark Sirens" v októbri 2013 oznámila, že album by mal byť vydaný niekedy v roku 2014.

28. novembra 2013 bolo oznámené, že Anettin debutový sólový album bude niesť názov Shine. Album produkovali Stefan Örn a Johan Glössner a co-produkovaný bol samotnou Anette a Johanom Kronlundom. O albume Anette povedala: "Celkový odkaz tohto albumu je že život môže byť naozaj temný a naplnený utrpením a nešťastím, ale vy si vždy môžete vybrať vidieť nejaké svetlo prichádzajúce cez to všetko, ktoré vás urobí silnejšími a plnými života - umožní vám žiariť (SHINE) - nezávisle od čohokoľvek." Hudobné smerovanie albumu Anette opísala ako "pop rockový album možno, alebo by ste nazvali pop metal ?" 27. januára Anette oznámila že dátum vydania jej albumu bol posunutý o mesiac, to znamená na 28. marca 2014.

Prvá pieseň z albumu, Falling, bola vydaná pre digitálne stiahnutie 17. decembra 2013, spolu s lyric videom na YouTube. Upútavka pre prvý oficiálny singel z albumu, Lies, bol uverejnený na Anettinej facebookovej stránke 7. februára 2014, nasledovaný vydaním samotného singlu 14. februára 2014.

V jednom interview v júni 2015 sa Anette vyjadrila že tu sú plány na budúci druhý album, ale detaily sú ešte prediskutovávané s jej novým vydavateľstvom.

19. januára 2016 Anette vydala EP len s dvomi piesňami, švédskou piesňou "Vintersjäl" a anglickou piesňou "Cold Outside". EP je dostupná len online.

21. júna 2021 bol vydaný singel "Parasite" z jej pripravovaného druhého sólového albumu Strong, ktorý má vyjsť 10. septembra 2021.

The Dark Element (2017 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

10. augusta 2017 bola oznámená nová spolupráca Anette a Janiho Liimatainena, zakladajúceho člena a bývalého gitaristu kapely Sonata Arctica, na projekte s názvom The Dark Element. Ich debutový album pod rovnakým názvom bol vydaný 10. novembra 2017. Kritkmi bol album hodnotený prevažne pozitívne a fanúšikmi bol taktiež prijatý veľmi dobre. Projekt bol následne transformovaný na regulérnu kapelu, v ktorej zostavu dopĺňajú Jonas Kuhlberg na basgitare a Jani "Hurtsi" Hurula na bicích.

Kapela naživo debutovala v júni 2018 na festivale Sweden Rock Festival v Sölvesborgu vo Švédsku. Následne absolvovali niekoľko ďalších festivalových vystúpení vo Švédsku a Fínsku a koncerty v Japonsku a Fínsku. Druhý album kapely, Songs The Night Sings, bol vydaný 8. novembra 2019.

Allen/Olzon (2020 – súčasnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2020 Anette začala nový hudobný projekt s názvom Allen/Olzon v spolupráci so spevákom kapely Symphony X Russelom Allenom. Ich debutový album Worlds Apart vyšiel 6. marca 2020.

Iná práca[upraviť | upraviť zdroj]

Anette hrávala s rôznymi kapelami, v štúdiu ako aj naživo. Medzi zoznam jej spolupráci patrí napríklad pieseň Heart Full of Fire z eponymného albumu od kapely Brother Firetribe v roku 2008, singel October&April od kapely The Rasmus v roku 2009, piesne Follow Me a Feed Us od kapely Pain v roku 2008 a singel Apart&Astray od kapely Black Mount Rise v roku 2015.

13. augusta 2009 Anette vystúpila s dvomi piesňami od Nightwish, Kuolema Tekee Taiteilijan a Meadows of Heaven, spolu so Švédskym Rádiovým Symfonickým Orchestrom na Suomi Safari ako oslavu švédsko-fínskych vzťahov.

30. novembra 2012 Anette vystúpila na otváracej slávnosti v Helsinborg Aréne. Odspievala dve piesne zo svojho vlastného materiálu.

V roku 2015 sa Anette stala jednou zo súťažiacich v druhej sérii fínskej show Tähdet, Tähdet. Anette spolu s rôznymi populárnymi fínskymi hudobníkmi vystúpila so svojimi vlastnými covermi piesní rôznych žánrov, pričom každý týždeň jeden súťažiaci vypadol na základe televízneho hlasovania. Anette bola jediná zahraničná umelkyňa vystupujúca v súťaži, avšak odspievala jednu pieseň aj vo fínčine. Vypadla v piatom týždni súťaže.

Štýl spevu[upraviť | upraviť zdroj]

Profil hlasu[upraviť | upraviť zdroj]

  • Druh: Lyrický mezzosoprán
  • Rozsah: 2,5 oktávy (D3 - A5)
  • Váha: Lyrický hlas
  • Tessitúra: Mierne vysoká
  • Timbré: jemný, sladký, dievčenský, energický hlas
  • Vokálny register: modálny
  • Passaggio: Primo
  • Najpoužívanejší typ hlasu: Hrudný (ale dokáže spievať i hlavovým hlasom)
  • Štýl: umelecký

Vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Anette zmienila Natalie Cole a Celine Dion ako svoje inšpirácie v speve. Taktiež sa vyjadrila že obdivuje symphonic metalové vokalistky Sharon den Adel a Simone Simons, a na jej blogu taktiež napísala, že má rada a obdivuje sólovú kariéru Tarji Turunen.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Anette žije v Helsingborgu so svojim manželom, basgitaristom Pain Johannom Husgafvelom, a svojimi troma deťmi: synmi Sethom (Blyckertom) (narodený 11.júla 2001) z jej prvého manželstva, Nemom ( narodeným 30. júla 2010) a Miom (narodeným 28. marca 2013). Má vyštudované opatrovníctvo a v súčasnosti pracuje na plný úväzok ako zdravotná sestra.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy:

EP

Single:

Nightwish[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy:

Soundtracky:

Single:

EP, Live Albumy & MCD:

The Dark Element[upraviť | upraviť zdroj]

Allen/Olzon[upraviť | upraviť zdroj]

Alyson Avenue[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anette Olzon na anglickej Wikipédii.