Preskočiť na obsah

Belemnity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Belemnity

Rostrá belemitov, zvyšky ich vnútornej schránky.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Belemnoidea
Synonymá
Belemnoida, Belemnida
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Belemnity (iné názvy: belemnitotvaré; zastarano: belemniti, klinovci[chýba zdroj]; lat. . Belemnoidea alebo Belemnoida alebo Belemnida) sú vyhynutý taxón (kohorta či oddelenie, staršie rad) hlavonožcov. Boli podobné súčasným kalmárom, rovnako ako oni mali atramentový vak, ale mali desať ramien približne rovnakej dĺžky a žiadne chápadlá. Názov pochádza z novogr. βέλεμνον – šíp, šípka + novogr. είδος – tvar, forma.

Žili od devónu do konca kriedy. Sú vedúcou skamenelinou pre druhohory. Boli to morské živočíchy, ktoré žili v moriach s normálnou salinitou. Vo vývojovom strome je to paralelná vetva k ostatným dvojžiabrovcom.

Stavba tela[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa skamenelín (zriedkavých odtlačkov ich mäkkých častí) sa zistilo, že mali (aspoň spočiatku) 10 ramien s háčikmi, veľké oči, plutvy, sépiový vak a rohovinové čeľuste. Mali vnútornú schránku, jej chrbtová časť bola rozdelená na dutinky. Na konci tela bol ochranný mečovitý štít cigarovitého tvaru – rostrum. Ten sa zachováva ako skamenelina najčastejšie. Strednú časť schránky belemnitov tvoril fragmokón, ktorý bol dutý, mal kuželovitý tvar a bol rozdelený priehradkami. Cez priehradky prechádzal dutý sifón. Proostrakum bol tenký doštičkovitý útvar - akýsi štít, ktorý sa nachádzal v chrbtovej časti tiel belemnitov a slúžil na ochranu, čiastočne asi aj na prichytenie svalov.

Geologický význam[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa rostrá belemnitov našli v jurských a kriedových uloženinách centrálnych Západných Karpát, napr. pri Bratislave na Devínskom hradnom brale, bradlovom pásme napr. v Podbieli na Orave. Využívajú sa na biostratigrafické účely a regionálnu koreláciu sedimentov - relatívne porovnanie veku hornín.

Systematická klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Skamenelina belemnita, v ktorej sa zachovali aj zvyšky mäkkých častí tela.

Všetky taxóny sú vyhynuté

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Belemnity
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Belemnity

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]