Bodliak kučeravý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bodliak kučeravý
Bodliak kučeravý
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Plantae
Oddelenie Krytosemenné rastliny Angiospermae
Rad (ordo) astrotvaré Asterales
Čeľaď (familia) astrovité Asteraceae
Rod (genus) Bodliak Carduus
Druh (species) Bodliak kučeravý C. crispus
Vedecký názov
Carduus crispus
Linné

Bodliak kučeravý (Carduus crispus) je rastlina z čeľade astrovité (Asteraceae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Bodliak kučeravý sa vyznačuje krehkými a lámavými byľami a mäkkými, po okrajoch skôr brvitými než ostnatými, na rube šedoplstnatými listami. Hroznovito nahlučených úborov je na konci každej byľovej vetvy niekoľko, obvykle dva alebo päť; zákrovy sú kratšie než kvety.

Je to dvojročná až viacročná bylina dorastajúca výšky do 1,5 metra, zriedka aj viac. Byle aj ich vetvy sú krídlaté. Priame byle sa vetvia až v svojej najhornejšej časti. Kvety sú červenofialové, vzácne svetlejšie alebo belavé. Nažka má husté jednoduché páperie. Rastlina kvitne od júla až do septembra.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Svojim pôvodom je bodliak kučeravý eurázijský druh, dnes je však rozšírený v miernom pásme celej zemegule. Rastie na vlhkých a tienistých miestech v údoliach vodných tokov od nížin do nižšieho horského stupňa ako súčasť bylinných burinných a polorumoviskových spoločenstiev na rôznych opustených neobrábaných miestach. Na celom Slovensku je pomerne dosť bežný. Je ukazovateľom živinami bohatých pôd a priaznivej stanoviskovej vlhkosti.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]