Bodliak kučeravý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bodliak kučeravý
Carduus crispus - Keila.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Carduus crispus
Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bodliak kučeravý (Carduus crispus) je rastlina z čeľade astrovité (Asteraceae).

Opis[upraviť | upraviť kód]

Bodliak kučeravý sa vyznačuje krehkými a lámavými byľami a mäkkými, po okrajoch skôr brvitými než ostnatými, na rube šedoplstnatými listami. Hroznovito nahlučených úborov je na konci každej byľovej vetvy niekoľko, obvykle dva alebo päť; zákrovy sú kratšie než kvety.

Je to dvojročná až viacročná bylina dorastajúca výšky do 1,5 metra, zriedka aj viac. Byle aj ich vetvy sú krídlaté. Priame byle sa vetvia až v svojej najhornejšej časti. Kvety sú červenofialové, vzácne svetlejšie alebo belavé. Nažka má husté jednoduché páperie. Rastlina kvitne od júla až do septembra.

Výskyt[upraviť | upraviť kód]

Svojim pôvodom je bodliak kučeravý eurázijský druh, dnes je však rozšírený v miernom pásme celej zemegule. Rastie na vlhkých a tienistých miestech v údoliach vodných tokov od nížin do nižšieho horského stupňa ako súčasť bylinných burinných a polorumoviskových spoločenstiev na rôznych opustených neobrábaných miestach. Na celom Slovensku je pomerne dosť bežný. Je ukazovateľom živinami bohatých pôd a priaznivej stanoviskovej vlhkosti.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]