Brazilka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brazilka
prírodná pamiatka
Rašelinisko Brazilka
Štát Česko Česko
Kraj Liberecký kraj
Okres Okres Česká Lípa
Lokalita Dolní Světlá
Nadmorská výška 540 - 565 m n. m.
Súradnice 50°50′50″S 14°39′44″V / 50,84722°S 14,66222°V / 50.84722; 14.66222
Rozloha 8,89 ha
Vznik 1. august 2002[1]
 - Vyhlásila Správa CHKO Lužické hory
Správa Správa CHKO Lužické hory
Kód AOPK ČR 2152
Česko: Brazilka
Brazilka
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Brazilka
Webová stránka: Biolib.cz
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Brazilka je mokraďou (rašelinovou lúkou) v Lužických horách, na severe okresu Česká Lípa. Lokalita sa nachádza 1 km od hory Luž, severne od dediny Dolní Světlá a južne od obce Waltersdorf (Sasko) na východnom úpätí Luže. Od roku 2002 je chránenou prírodnou pamiatkou.[2]. Je tu vybudovaný náučný chodník Obnova mokřadů na Brazilce.[3]

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť je prameniskom riečky Svitávka a zaberá plochu viac ako 8 hektárov z väčšej časti na území Česka a okrajovo v Sasku.

Rašelinová vrstva je v niektorých miestach až 0,6 m hrubá. Časť plochy pokrýva vresovisko. Rašelinové lúky majú spravidla nižší obsah živín vo vode a v pôde a nízke pH. Tomu zodpovedá aj druhová skladba rastlín a živočíchov.

Upresnenie fauny a flóry[upraviť | upraviť zdroj]

Z rastlín sa tu vyskytuje predovšetkým: rašelinník (Sphagnum sp.), ostrica čierna (Carex nigra), sitina ostrokvetá (Juncus acutiflorus), rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia), všivec lesný (Pedicularis sylvatica), vres obyčajný (Calluna vulgaris). Vzácni zástupcovia živočíchov sú: vretenica severná (Vipera berus), jašterica živorodá (Lacerta vivipara), slepúch lámavý (Anguis fragilis), chrapkáč poľný (crex crex), sluka hôrna (Scolopax rusticola).

História mokrade[upraviť | upraviť zdroj]

Brazílka s horou Luž

Názov Brazílka pochádza od zbúraného hotela Neubrasilien (po roku 1945 detskej zotavovne) ktorý stál na úpätí Luže. V roku 1986 bola podhorská mokraďová lúka vysušená na účely poľnohospodárskej činnosti. Odvodnenie bolo vykonané nedokonale, zamokrené miesta nedovoľovali poľnohospodárske využitie, a preto bola oblasť ponechaná ľadom a postupne zarastala náletovými drevinami.

V roku 1999 bola spoločnou prácou Správy CHKO Lužické hory, Občianskeho združenia priateľov Lužických hôr z Jablonného v Podještědí, referátu životného prostredia Zemského úradu Löbau-Zittau a spolku pre výskum životného prostredia Zittau e. V.[4]obnovený pôvodný vzhľad a funkcia lokality. V rámci znovuzavodnenia bolo treba spomaliť odtok vody z oblasti oi. prehradením toku Svitávky a vyhĺbením malej vodnej plochy uprostred lúky. Odstránené boli nevhodné náletové dreviny (smrekovce, borovice) a novo vysadené boli najmä jelša a vŕby. Obnova stála asi 800 000 Sk a väčšina prác bola vykonaná českými firmami.

Náučný chodník[upraviť | upraviť zdroj]

Zároveň s úpravami lokality bol na jar v roku 1999 vybudovaný náučný chodník Obnova mokřadů na Brazilce. Okruh chodníka s dĺžkou 300 metrov je nenáročný, určený pre peších turistov a má štyri dvojjazyčné informačné tabule. Prvé zastavenie je pri ceste vedúcej z Dolnej Světlej, posledný neďaleko turistického hraničného prechodu Dolní Světlá - Waltersdorf. Obsahom tabúľ je zoznámenie návštevníkov s česko-nemeckých projektom, s typickou vegetáciou a faunou mokradí v pramenisku potoka Svitávka a históriou nevhodných melioračných zásahov. Potom bol vydaný tlačou aj farebný český a nemecký sprievodca, resp.skládací leták s mapkou okruhu. Bol k dostaniu v informačných centrách celej oblasti a v múzeu (už zrušenom v Bredovskom letohrádku) Lužických hôr pri Lemberku.[5][6]

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Neďaleko Brazilky vedú po a pri štátnej hranici a hore Luž turistické trasy (zelená, modrá a červená) a tiež cyklotrasa 3061.[7]. Motoristi musia odstaviť auto v Dolnej či Hornej Světlej, alebo v Myslivnách.[5][8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-05-21]. Dostupné online. (po česky)
  2. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec : Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 39.
  3. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha 1 : Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Turistická část, s. 59.
  4. AUTORSKÝ KOLEKTÍV. Naučné stezky Libereckého kraje. Liberec : Liberecký kraj, 2006, 3.vydanie. Kapitola Obnova mokřadů na Brazilce, s. 6.
  5. a b Náučné chodníky, str.6
  6. Lužické hory, Olympia, str.59
  7. Mapa Lužické hory. Praha : Kartografie a.s., 2009. ISBN 978-80-7393-002-8.
  8. Lužické hory, Olympia, str.59

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Brazilka

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Brazilka na českej Wikipédii.