Brušnobrvky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brušnobrvky
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Gastrotricha
Metschnikoff, 1864
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Brušnobrvky (iné názvy: bruchobrvky, brušnobrvce, bruchobrvce[1]; lat. Gastrotricha) sú kmeň prvoústovcov. Sú to drobné, najviac 1 mm veľké vodné živočíchy, zaraďované donedávna ako trieda do kmeňa Nemathelminthes.

Tielko fľaškovitého tvaru je ukončené vidlicovitou „nohou“ s cementóznami žľazami, ktoré produkujú vo vode tuhnúci sekrét. Ním sa prichytávajú na predmety vo vode. Na brušnej strane je niekoľko radov bŕv (–» brušnobrvky), ktoré slúžia na pohyb. Chrbtová strana tela je vyklenutá. Na povrchu tela je kutikula, čo je jedinečný jav u obrveného živočíšneho druhu. Kutikula sa člení na doštičky, ktoré môžu byť ostnité.

Tráviaca sústava[upraviť | upraviť zdroj]

Majú mohutný svalnatý hltan, ktorý má trojboký prierez. Trubicovitý žalúdok je tvorený štyrmi radmi epitelových buniek. Anus je u sladkovodných druhov vzadu na chrbte, u morských na brušnej strane. Druhy z rodu Urodaphys majú slepo ukončené črevo, podobne ako ploskule. Trávenie je výlučne intracelulárne. Vylučovanie u sladkovodných druhov zabezpečujú protonefrídie, morské majú kožné exkrečné žľazy.

Ostatné sústavy[upraviť | upraviť zdroj]

Nervová sústava je jednoduchá pásová, receptory sú vzácne (ploché oči). Sú hermafrodity. Brázdenie pomerne veľkých vajíčok je extrémne determinované – jednotlivé druhy majú stály počet buniek (eutélia). Ich postavenie v systéme nie je stále jasné. Poznáme asi len 200 druhov, delia sa do dvoch tried (bývalé rady).

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. bruchobrvky. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy), s. 336.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]