CAIG Wing Loong

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Wing Loong

Wing Loong I (Pterodactyl) vyzbrojený riadenými strelami
TypViacúčelové bezposádkové lietadlo
VýrobcaChengdu Aircraft Industry Group
Prvý let2007
Zavedený2011[1]
Charakterv službe
Hlavný používateľVzdušné sily Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády
Kráľovské saudské vzdušné sily
Výroba2009 – súčasnosť
Vyrobenýchviac ako 100[2]

Wing Loong je čínske bezposádkové lietadlo s dlhou výdržou vo vzduchu, operujúce v stredných výškach. Je určené nielen na prieskum, ale aj na ničenie pozemných cieľov.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Wing Loong I vznikol v spolupráci čínskeho vývojového inštitútu Chengdu Aircraft Research & Design Institute (CADI) a leteckej spoločnosti Chengdu Aircraft Industry Group (CAIG). Program vývoja začal v roku 2005 a prototyp absolvoval prvý let v roku 2007. Jeho sériová výroba bola spustená v roku 2009 a do čínskeho letectva bol zavedený o dva roky neskôr pod označením GJ-1 alebo Gongji-1.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad zozadu na WJ-1
Wing Loong II na leteckej šou v Dubaji v roku 2017
Čelný pohľad na Wing Loong II

Wing Loong I – Pterosaur[upraviť | upraviť zdroj]

Toto bezpilotné lietadlo je dlhé 9 m, vysoké 2,7 m a rozpätie jeho krídel dosahuje 14 m. Má vzletovú hmotnosť 1 150 kg, pričom je schopné uniesť 200 kg výzbroje alebo vybavenia. V štandardnej konfigurácii nesie elektro-optický senzor s hmotnosťou 100 kg a dvojicu bômb. Jeho pohon zabezpečuje piestový motor s výkonom 100 koní. Dosahuje maximálnu rýchlosť 280 km/h a má dostup 5 000 m. Jeho letová vytrvalosť je 20 hodín a dolet 4 000 km. Lietadlo môže byť vyzbrojené viacerými typmi čínskych navádzaných bômb alebo riadenými raketami. Typická bojová konfigurácia môže pozostávať z dvojice bômb FT-9 s hmotnosťou 50 kg, FT-10 s hmotnosťou 25 kg alebo GB-7 s hmotnosťou 50 kg.

Systém Wing Loong I štandardne pozostáva zo 4 bezposádkových lietadiel, jednej pozemnej riadiacej stanice, jedného súboru integrovaného logistického podporného systému a jedného súboru misijného vybavenia. Lietadlá tohto systému dokážu plne autonómne vzlietnuť, letieť po predprogramovanej dráhe, ako aj samostatne pristáť.

Wing Loong I – Pterodactyl I[upraviť | upraviť zdroj]

Pterodactyl I je druhá verzia rodiny Wing Loong, ktorá sa odlišuje od Pterosaura v tom, že predná časť trupu je vydutá a ukrýva satelitnú anténu. Toto je najviac propagovaná verzia, ktorá sa predáva ako platforma pre prieskum a sledovanie. Prvými dvoma zahraničnými zákazníkmi Pterodactylu boli údajne Spojené arabské emiráty a Uzbekistan.

Wing Loong I – WJ-1[upraviť | upraviť zdroj]

WJ-1 bola postavená na báze Pterodactyl I a je to prvá verzia určená na ničenie pozemných cieľov. Je to platforma nesúca výzbroj, ktorej však chýba prieskumný/zameriavací systém nosom lietadla. Lietadlo WJ-1 bolo prvýkrát verejnosti predstavené v novembri 2014 na leteckej šou v Zhuhai, kde mala svoju premiéru aj verzia GJ-1.

Wing Loong I – GJ-1[upraviť | upraviť zdroj]

GJ-1 je útočný variant, ktorý kombinuje schopnosti Pterodactylu I a WJ-1. takže dokáže identifikovať a zasiahnuť ciele. GJ-1 má nielen prieskumný/zameriavací senzor pod nosom, ale aj závesné body pod krídlami na nesenie výzbroje.

Wing Loong II[upraviť | upraviť zdroj]

Wing-Loong II je prieskumné a bojové bezpilotné lietadlo, ktoré prvýkrát vzlietlo 27. februára 2017. Od svojich predchodcov sa líši výrazne väčšími rozmermi. Lietadlo je dlhé 11 m, vysoké 4,1 m a rozpätie jeho krídel dosahuje 20,5 m. Dokáže vystúpiť do výšky 9 000 m a jeho maximálna rýchlosť je 370 km/h. Môže niesť až 12 laserom navádzaných bômb alebo rakiet s celkovou hmotnosťou 480 kg. Tento variant sa svojimi vlastnosťami priblížil k americkému MQ-9 Reaper, ktorý ho však stále prevyšuje svojim dostupom, maximálnou rýchlosťou a užitočným zaťažením.[3]

Wing Loong ID[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o vylepšenú verziu lietadla Wing Loong I, ktorá prvýkrát vzlietla 23. decembra 2018. Lietadlo by malo mať dĺžku 8,7 m, výšku 3,2 m a rozpätie jeho krídel dosahuje 17,6 m. Dostup stroja by mal byť 7 000 m a letová vytrvalosť 35 hodín. Ide o vôbec prvý čínsky dron vyrobený kompletne z kompozitov. K jeho základnému vybaveniu patrí elektrooptický senzor a radar so syntetickou apertúrou. Dron má štyri závesníky, ktoré môžu niesť až 10 rôznych typov rakiet alebo bômb.[4]

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Vzdušné sily Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády
Kazašské vzdušné sily a protivzdušná obrana – získali 2 lietadlá Wing Loong I v marci 2016.
Egyptské vzdušné sily – minimálne od doku 2017 disponujú lietadlami Wing Loong I a v decembri 2018 objednali aj Wing Loong II.[5][6]
Indonézske vzdušné sily – od februára 2018 má 4 lietadlá Wing Loong I.[7]
Pakistanské vzdušné sily – v októbri 2018 objednali 48 lietadiel Wing Loong II.[8]
Kráľovské saudské vzdušné sily – získala lietadlá Wing Loong I v roku 2014.
Vzdušné sily Spojených arabských emirátov – získali v roku 2011 lietadlá Pterodactyl I.
Srbsko vzdušné sily a protivzdušná obrana – v septembri 2019 objednali 9 lietadiel Wing Loong I.[9]
Vzdušné sily Uzbekistanu – získali v roku 2011 lietadlá Pterodactyl I.[10]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]