Chrám svätého Rastislava (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chrám svätého Rastislava
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský kraj
Okres Bratislava II
Mesto Bratislava
Mestská časť Ružinov
Náboženstvo  
 - cirkev pravoslávna
 - eparchia prešovská
Súradnice 48°09′49″S 17°09′21″V / 48,1636111°S 17,1558333°V / 48.1636111; 17.1558333
Výška
 - v kupole 26 m
Architekt Milan Andráš
Výstavba 2002 – 2013
Dátum  
 - posvätenia (svätiteľ) 12.05.2013 (Rastislav)
Poloha kostola na Slovensku
Poloha kostola na Slovensku
Poloha v Bratislave
Poloha v Bratislave
Wikimedia Commons: Chrám svätého Rastislava
Webová stránka: http://pravoslavni.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Chrám svätého Rastislava v Bratislave je pravoslávny chrám v hlavnom meste Slovenskej republiky. Nachádza sa na Tomášikovej ulici v Bratislave v mestskej časti Ružinov.

História chrámu[upraviť | upraviť zdroj]

Tento pravoslávny chrám sa začal stavať pre potreby rastúceho počtu pravoslávnych kresťanov v Bratislave. Tí mali k dispozícii bývalý rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša, ktorý po Prešovskom sobore a zákaze gréckokatolíckej cirkvi prevzali v roku 1950. V období 90-tych rokov 20. storočia však už svojou kapacitou prestával vyhovovať potrebám Pravoslávnej cirkvi.

Pozemok pre nový pravoslávny chrám posvätil ruský pravoslávny patriarcha Alexej II. v roku 1996. Základný kameň chrámu posvätil konštantinopolský ekumenický patriarcha Bartolomej II. počas svojej návštevy Slovenska.

Stavbu chrámu začala realizovať firma, ktorej spoločníkom bol Alexander Belousov, manžel vtedajšej poslankyne NR SR a členky SNS Anny Belousovovej v roku 2002. Pre finančné problémy a veľké dlhy bola stavba od roku 2003 zastavená. Začala chátrať a stala sa útočiskom bezdomovcov. Mnohé jej časti boli rozkradnuté.

Vďaka zbierkam a úsiliu pravoslávnych veriacich boli v roku 2007 dlhy vyrovnané a pokračovalo sa v stavebných prácach. Slávnostné vysvätenie chrámu sa uskutočnilo 12. mája 2013 v prítomnosti pravoslávneho duchovenstva zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Stavba je postavená v byzantskom architektonickom štýle s využitím niektorých moderných prvkov. Autorom projektu je Ing. arch. Milan Andráš. Ide o stavbu z monolitného oceľobetónu. Strecha je pokrytá medeným plechom. Chrám má jeden hlavný vchod a dva vedľajšie vchody. Najvyššia kupola dosahuje výšku 26 metrov.

Ikonostas chrámu je z dubového dreva, ktorého životnosť je až 1200 rokov. Ide o klasický radový ikonostas, ktorý pozostáva z piatich radov. Jeho autormi sú Michal Švajko a Radovan Kendereš.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy a zdroje[upraviť | upraviť zdroj]