Christina Hendricksová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christina Hendricksová
Christina Hendricks at PaleyFest 2014.jpg
Celé menoChristina Rene Hendricks
Narodenie 3. máj 1975 (47 rokov)
Knoxville, Tennessee, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť
ManželGeoffrey Arend (2009 - r. 2019)

Christina Hendricksonová (angl. Christina Rene Hendricks; * 3. máj 1975, Knoxville, Tennessee, Spojené štáty) je americká herečka známa z televízneho seriálu Mad Men (2007 - 2015).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Hendricksonová sa narodila v Knoxville, v štáte Tennessee ale vyrastala v Portlande, v Oregone. Navštevovala strednú školu vo Virginii. Po jej doštudovaní sa presťahovala do New Yorku, kde sa venovala istý čas modelingu. Venovala sa tiež baletu a divadlu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju kariéru započala v roku 1999. Objavila sa v niekoľkých televíznych seriáloch ako napríklad Angel, Pohotovosť či Odložený prípad. Zlom v jej kariére nastal v roku 2007, keď bola obsadená do televízneho seriálu Mad Men. V seriály účinkovala až do roku 2015 a za jej herecké výkony si vyslúžila niekoľko hereckých nominácii a ocenení.

V roku 2011 si zahrala po boku Nicolasa Cagea a Carey Mulligan v akčnom filme Drive. Objavila sa vo filme Ginger a Rosa z roku 2012. Herec Ryan Gosling vytvoril postavu Billy vo filme Lost River, podľa Hendricksovej a rolu jej ponúkol.

V roku 2015 prijala rolu Krissy Cates v trileri Dark Places po boku Charlize Theron a Tyea Sheridana. Po tom, čo herečka Samantha Morton odstúpila z natáčania a postava Patty Day bola voľná, bola táto rola ponúknutá Hendricksovej a rolu Krissy Cates tak získala Drea de Matteo.

Po skončení televízneho seriálu Mad Men v roku 2015 Hendricksová stvárnila prostitútku v dvoch seriách seriálu Another Period v rokoch 20152016, ktorého dej sa odohrával na začiatku 20. storočia.

V roku 2016 si zahrala po boku Billyho Boba Thortona, Kathy Bates a Briana Coxa v komédii Bad Santa 2. Objavila sa tiež v televíznom seriály Hap & Leonard.

V roku 2018 sa Hendricksová spolupracovala s Matthewom Weinerom na televíznom seriály The Romanoffs. Bola obsadená ako jedna z hlavných rolí v komediálnom seriáli Good Girls. Koncom roku 2018 Hendricksová hrala po boku Sienny Miller v dráme American Woman a stvárnila ženu, ktorá pomáha svojej sestre s výchovou rodiny na vidieku v Pensylvánii. Poskytla tiež hlas Gabby Gabby, v animovanom pokračovaní Disney / Pixar Toy Story 4 z roku 2019. O rok neskôr (2020) dabovala jednu z vedľajších postáv v animovanom filme Scoob!.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri 2009 sa vydala za Geoffreya Arenda. Ich bezdetné manželstvo bolo rozvedené v decembri 2019.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Christina Hendricks na anglickej Wikipédii.