Cistrón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cistrón je synonymum k slovu "gén".[1][2] Tento názov sa používa na zdôraznenie toho, že gény vykazujú špecifické chovanie pri cis-trans teste; rôzne pozície (lokusy) v genóme sú cistrónové.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Slová cistrón a gén sa začali používať ešte predtým, než pokrok v biológii potvrdil, že vlastne hovoria o prakticky tom istom koncepte. Podobným spôsobom vzniklo mnoho iných synoným v prírodných vedách.

Názov citrón začal používať Seymour Benzer v článku The elementary units of heredity (Základné jednotky dedičnosti).[3] Citrón bol definovaný podľa testu použiteľného u väčšiny oranizmov, občas nazývaného cis-transt test, častejšie nazývaný komplementačný test.

Definícia[upraviť | upraviť zdroj]

Predpokladajme, že mutácia na chromozómovej pozícii je zodpovedná za zmenu v recesívnej vlastnosti diploidného organizmu (ktoré majú chromozómy v pároch). Mutácia je recesívna vtedy, ak organizmus vykazuje wild type fenotyp (pôvodnú vlastnosť), dokým nemá mutáciu na oboch chromozómoch (homozygotná mutácia). Touto mutáciou môže byť napríklad zmena farby očí - ak pôvodná vlastnosť znamená červenú farbu očí, mutácia môže spôsobiť napríklad bielu farbu očí. Rovnako predpokladajme inú mutáciu, na pozícii , ktorá je zodpovedná za tú istú recesívnu vlastnosť. Pozície a sú na tom istom cistróne, ak má organizmus mutáciu na pozícii jedného chromozómu a na pozícii párového chromozómu a vykazuje recesívnu vlastnosť napriek tomu, že nie je homozygot pre ani jednu z týchto dvoch mutácií. Naopak, ak má pôvodnú vlastnosť, hovoríme, že tieto pozície patria na rôzne cistróny/gény. Jednoducho povedné, mutácie na tom istom cistróne nekomplementujú; naopak, mutácie na rôznych cistrónoch môžu komplementovať.

Ako príklad, operón je časťou DNA, ktorá po transkripcii tvorí súvislý segment RNA, ale obsahuje viac ako jeden cistrón/gén. Operón je polycistrónový, zatiaľ čo bežné gény sú monocistrónové.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cistron na anglickej Wikipédii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. cistrón [online]. Encyclopaedia Beliana, [cit. 2021-07-15]. Dostupné online.
  2. LEWIN, Benjamin. Genes VII. New York : Oxford University Press and Cell Press, 2000. Dostupné online. ISBN 0-19-879276-X. S. 955.
  3. The Chemical Basis of Heredity. Baltimore, Maryland : Johns Hopkins Press, 1957. Dostupné online. The elementary units of heredity, s. 70–93. also reprinted in Selected papers on Molecular Genetics. New York : Academic Press, 1965. Dostupné online. The elementary units of heredity, s. 451–477.