Diskusia:Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Odpoved na prosbu[upraviť kód]

Odpoved na prosbu od Redaktor:Wookie a Redaktor:Nelliette (tu) cital som len prve kapituly. Som prekvapeny ze (skoro) nie su v texte referencie ked ze na frwiki su vyssie 400! a druha vec, chybaju podla mna wikilinky napr. vo vete "11. júna 1775 asistoval pri pomazaní kráľa Ľudovíta XVI. ako koadjútor svätiaceho biskupa a jeho otec držal svätú Ampulu." kto vie co je svätá Ampula? inak, je to pekna robota gratulujem som este nevidiel chyby v preklade dajte mi vediet kde, v akej vete, nie ste si isty. Skusim to cele skontrolovat ale dajte mi par dni...Smile eye.png--Adehertogh 18:43, 29. september 2011 (UTC)

Mas tolko casu kolko len chces :) --Wookie 18:45, 29. september 2011 (UTC)

Wookie, OK. Non-intervencia je voj.-politický výraz, ktorý označuje presný stav taký, že vojenské sily sa nepoužívajú v politickom nátlaku veľmi konkrétne tak, že sa sťahujú úplne z hraníc a nenechávajú sa na hranici ako nástroj vydierania. Teda to neznamená pozičnú vojnu ale úplne zrieknutie sa použitia vojsk. Preto ten špecifický výraz prevzatý z francais, je to vlastne druh definície.--Nelliette 12:15, 30. september 2011 (UTC)

Ok, vdaka za vysvetlenie. --Wookie 12:21, 30. september 2011 (UTC)

Adehertogh, díky za tvoju ochotu pripomienkovať tento mamutí text. Mylela som, že ak prevezmem ako preklad nejaký dobre ozdrojovaný a citovaný článok, že sa to automaticky uznáva aj pri preklade. Doložila som nejaké citácie a referencie aj ja. No už mi dochádzajú zdroje...--Nelliette 11:47, 3. október 2011 (UTC)

Neviem na SKwiki aka je politika s refenreciami pre vyborny clanok ale vo frwiki v tomto stave clonok nie bude ani dobry clanok! ale frwiki je asi najprisnesia... Pozri moj clanok fr:Cathédrale Sainte-Élisabeth de Košice, skopiroval som vsetky referencie aj pridal som par... a este mi pisali ze malo je z toho! Inak ne vidim vela chyb a dufam ze stiham cely clanok citat tento tyzden. --Adehertogh 20:05, 3. október 2011 (UTC)
Som si pozrela tvoj fr. článok o Dóme sv. Alžbety, prebral si z neho všetky referencie a prekopíroval do svojho? To zn., že tak mám urobiť i ja?--Nelliette 21:01, 3. október 2011 (UTC)
Asi áno.Je to veľa piplavej roboty...--Nelliette 21:07, 3. október 2011 (UTC)
Zbežným pohľadom má článok dosť kostrbatú štylistiku. --–Bubamara 20:10, 3. október 2011 (UTC)
Článok treba prekladať vždy aj s referenciami – ako si má čitateľ overiť, skade je to zobraté? To má naraz čítať aj sk aj en aj fr verziu naraz? Ale načo to potom bolo prekladané? --Ruwolf (diskusia) 02:51, 30. júl 2012 (UTC)

Odporúčaný článok[upraviť kód]

Nuvola apps ktip.png
Odporúčaný článok
uprav
Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord

Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord (* 2. február 1754 Paríž – † 17. máj 1838 Paríž), obvykle nazývaný Talleyrand, bol francúzsky politik a diplomat. Pochádzal z rodiny vysokej šľachty a orientoval sa na kariéru v cirkvi podobne ako jeho strýko reimský arcibiskup. Narodil sa pravdepodobne s poškodenou nohou v dôsledku dedičnej choroby. Stal sa kňazom, potom autunským biskupom, počas Veľkej francúzskej revolúcie vystúpil z cirkvi, aby viedol laický život.

Talleyrand zastával politické mocenské funkcie počas väčšej časti svojho života vo viacerých režimoch danej epochy. Bol poslancom v zhromaždení generálnych stavov v období monarchie, predsedom Národného zhromaždenia a veľvyslancom počas Veľkej francúzskej revolúcie, ministrom zahraničných vecí v etape Direktória, konzulom za Prvého cisárstva, veľvyslancom, ministrom zahraničia a predsedom Rady ministrov v období Reštaurácie, veľvyslancom v službách Júlovej monarchie. Asistoval pri korunovácii Ľudovíta XVI. (1775), Napoleona I. (1804), Karola X. (1825) a Ľudovíta-Filipa (1830).

Pravidelne zasahoval do ekonomických a finančných otázok, z ktorých najslávnejším je jeho akt znárodnenia príjmov cirkvi. Jeho renomé sa však vytvorilo výnimočným pôsobením v politike, ktorého vrcholom bol Viedenský kongres. Talleyrand ako osvietenec, liberál, rozhľadený politik a ekonóm tvoril teórie a hľadal spôsoby aplikovania európskej rovnováhy medzi veľmocami.

Slávny svojou konverzáciou, espritom a inteligenciou viedol život medzi starým režimom a 19. storočím. Je opisovaný ako „krívajúci diabol“, cynický a skorumpovaný vyjednávač, ale rovnako tak aj ako pragmatický vodca a vizionár podriadený harmónii a rozumu. Bol obdivovaný alebo nenávidený súčasníkmi, pričom inšpiroval množstvo historických a umeleckých diel.

Čítať viac...

Jéée, to je ojedinelé, že sa článok Talleyrand dostal niekde na portál.:D--Nelliette 12:07, 15. február 2012 (UTC)

Poškodená noha[upraviť kód]

"Čo sa týka vety, že sa "pravdepodobne narodil s poškodenou nohou..." , patrí tam, tak mi ju nevymazávaj wookie. Ten fakt dokresľuje celkový obraz osobnosti a je hlavne pravdivý. Bola to takpovediac veľmi dôležitá vlastnosť, že bol celý život telesne v nevýhode.--Nelliette 12:55, 16. február 2012 (UTC)

Ide o duplicitny udaj, kedze v texte to mas spomenute neskor. V uvodnej kapitole su uvedene jeho politicke funkcie a medzi to si vsunula jeho zdravotny stav - koncepcne to nesedi (porovnaj s clankom na fr wiki). Navrhujem poziadat o stanovisko tretiu stranu (inych redaktorov) a podla toho sa zariadit. --Wookie 12:58, 16. február 2012 (UTC)
Fakt o chorej nohe je spomenutý na vhodnejšom mieste v sekcii Mladosť a dokonca tam aj vysvetlený. V úvode článku, kde sa hovorí „bol francúzsky politik a diplomat. Pochádzal z rodiny vysokej šľachty a orientoval sa na kariéru v cirkvi podobne ako jeho strýko reimský arcibiskup... ...Stal sa kňazom, potom autunským biskupom, počas Veľkej francúzskej revolúcie vystúpil z cirkvi, aby viedol laický život.“ pôsobí veta „Narodil sa pravdepodobne s poškodenou nohou v dôsledku dedičnej choroby.“ mierne komicky. --–Bubamara 13:03, 16. február 2012 (UTC)
Nechápem, čo komické je na poškodenej nohe, no ale ako myslíte, nemám čas sa tu súdiť kvôli jednej vete.--Nelliette 13:11, 16. február 2012 (UTC)

Špeciálna stránka[upraviť kód]

Našiel som špeciálnu stránku: Talleyrand.org. (Neviem po francúzsky, ale zbežným pohľadom sa mi zdá veľmi bohatá.) --Ruwolf (diskusia) 02:59, 30. júl 2012 (UTC)

Vďaka, túto poznám. Zdroje, ktoré uvádza, sú už obsiahnuté v referenciách. Ostatné súhlasí s údajmi v článku, čítala som to.--Nelliette (diskusia) 13:28, 30. júl 2012 (UTC)