Diskusia:Vietnamská vojna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Palba cz sekcia Armády po r.1945-válečné konflikty-vietnam,abcHistory cz články,rešerse,poznámky....,novodobé dejiny,Indočína,Vietnam,anglická Wi atd.Investujte do kalkulačky euro z vymazanej diskusie a pozrite koľko môže byť vojakov v počte populácie,zbytočné rozvázať,hlavná vec že je to encyklopedická pobočka osobnej ješitnosti a propagandistického oddelenia Pentagonu,tu sa dá jedine mávnuť rukou.--80.242.33.33 10:08, 4. január 2012 (UTC)

nemám vôbec chuť sa baviť pri tomto prístupe,pozrite palbu cz,čítajte a potom komentujte o vedeckom prístupe a sú uvedené i iné zdroje,vládne dokumenty us,úplne nepríčetné,v palbe ich máte regimenty.Len ma štve že poviem čísla strát Vľa sú nezmysel do diskusie a obťan Vasiľ to vymaže,dám si tú námahu a chvíľu vysvetlujem -neznalému-,SV mal v 60 tych roko cca 17 mil.obyvateľov,cca 8.mil mužskej populácie,mužov je vždy menej,z tohto počtu je schopných vojenskej služby maximálne 20 percent pri plnej mobilizácii,pomer počtu bojových jednotiek a tylových bol v 20 storočí najvyšší v nemeckej a britskej armáde,4 ku 10,v am bol a je najnižši 8 ku 10 teda z 1000 vojakov bolo a je nasadených 200,ostatný sú tylové zložky a už ma to zunovalo dalej vysvetlovať--ked ma ešte rozčúlite pošlem vám video ako udatný bojovníci VRN házali samopaly do mora ked brali nohy na ramená,pred saigonom sa medzi rečou nepostavili na odpor ale Vľa došla nafta,Bien Hoa padol bez výstrelu 100 km od Saigonu a bola to jedna z najväčšich leteských základní na svete no commen80.242.33.33 16:21, 4. január 2012 (UTC)

Záverom VDR nemohla udržovať na juhu viac ako 100 tisíc vojakov i to bolo na hranici jej ľudských,logistických a materiálnych možností,milion ťudí bolo nasadených na udržanie Ho či min cesty,am to nikdy nepochopili,že zásobovanie vyhrali čínske bycikle.takže straty prezentované v tejto -encyklopédii- okrem iných rozprávok sú pravý čistý nefalšovaný nezmysel cmuk.nestaral by som sa do hlúposti iných keby ma neuražala pamiatka tých milionov ktorý obetovali životy za vlasť ,akú majú je ich právo,ale vietnamský komuniznmus je tiež pletenie pojmov,kurevsky sa líši od nášho zážitku,je úplne iný,škoda času--80.242.33.33 17:55, 5. január 2012 (UTC)Ku iným rozprávkam v tomto literárnom diele sa dá i priradiť vzťahy číny a vietnamu,Ho vyhlásil verejne v septembri 1945 že radšej bude 5 rokov čuchať francúzky hnoj ako sto rokov žrať čínske hovná,ako hlava štátu,citácia,takže tie vzťahy boli srdečné,o mesiac si nájdite v HR Veľmoci na kolenách,dovtedy zmažte túto zbierku lží,poloprávd a propagandy ktorá sa vydáva za encyklopédiu,jediné čo je tam pravdivé sú dátumy,ten výklad snád vznikol v dezinformačnom oddelení CIA ale čo to má spoločné s niečim čo tvrdí že je encyklopédia?Však pán Vasil?Vymaž nepríčetný osobný útok.A že sa do toho ešte nevmontoval pán Jonesy je ôsmy div sveta

Vážená IP 80.... Ak chcete niečo zmeniť alebo doplniť, treba zmenu doložiť relevantnou literatúrou. Inak tu vypisujete zbytočne. Bronto 18:47, 14. január 2012 (UTC)

objektivita[upraviť kód]

tento clanok splna vsetky atributy propagandy ako ich pozname., za prve nie je tam vobec definovana pricina tejto vojny napr. tvrdenie Diema o vojne proti komunistom je hlupost pretoze az do Tonkinskeho incidentu sa boje odohravali medzi nabozenskymi spolocnostami a sajgonskym rezimom. za druhe vseobecné obvinovanie druhej strany z vojnovych zločinou bez akehokolvek relevantneho dokazu. Za tretie absolutne nepochopenie strategie partizanskej vojny,jediny kto chapal bol Mac Namara a preto bol proti vojenskemu zasahu. Palebna prevaha v takomto type vojny je bezcenny faktor,v krajine bolo znicenych 19 tisic dedin a osad s toho 10 tisic na severe celkovy pocet na severe a juhu bolo 31tisic a zrovnane zo zemou 30% plochy krajiny,vidno do dnes. Za štvrte nadsadzovanie počtu padlych protivnikov, ČSR v dobe Mnichova pri 15milionoch obyvatelov bola schopná zmobilizovat 1,5 miliona vojakov Severny vietnam pri zrovnatelnom počte obyvateľov nemohol ani toľko vzhľadom na generačne straty z predošlej vojny,najrealnejsie straty su v odhade palba cz ktore odhaduju spoločne straty Vľa a FNO na zhruba 500tisic. Za piate zamlcovanie neprijemnych faktov napr,podla studie Pentagonu bolo roku 1968 na heroine zavislych 40tisic vojakou,lahke drogy sa ani nevnimali, vychvaľuje sa tu prva aeromobilna divizia a nie je tu ani slovo o tom ako skončila pri invazi do Laosu ked za mesiac stratila 580 vrtuľnikou podla pamäti jej veliteľa s toho 225 v boji a dalsich 355 sa vratilo v takom stave že išli do šrotu. Dalši neprijemny fakt je bombardovanie Kambodže od 28 januara 1973 do 15 augusta zhodili na krajinu 220tisic ton bômb,viacej ako na Japonsko,priamo tým ľudí naháňali Pol Potovi a chýba tam informácia o jeho zásobovaní zbraňami a muníciou za vlády šéfobhájcu ľudských práv Cartera. Za šieste: Vianočné bombardovanie ktoré sa tu vychvaľuje prirovnal Olof Palme k nacistickým vojnovým zločinom. Zamínovanie Hai phongu bolo porušenie medzinárodného práva a samotný Američania to museli odmínovať Za siedme Celé je to o tom že svetová superveľmoc prepadla malu krajinu kde 90% hospodárstva tvorilo poľnohospodarstvo a utrpeli potupnú poražku.--195.98.8.4 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Nuvola apps ktip.png Tip!

Ďakujeme za Tvoj návrh! Ak máš pocit, že článok potrebuje vylepšenie, pokojne vykonaj potrebné zmeny. Wikipédia je wiki, takže „každý“ môže ihneď upravovať takmer každý článok. Stačí kliknúť na odkaz Upraviť v hornej časti obrazovky. Nemusíš sa ani registrovať a prihlasovať (hoci je viacero dôvodov, pre ktoré by si to mal zvážiť). Komunita Wikipédie Ťa povzbudzuje k tomu, aby si bol smelý pri úprave stránok. Nemaj strach, že urobíš hlúpe chyby – určite sa nájde niekto, kto ich po Tebe opraví. Ak si nie si istý ako článok správne upravovať, pozri si najprv prehľad editácie stránok, alebo si vyskúšaj upravovanie článku nanečisto na našom pieskovisku. Noví prispievatelia sú vždy vítaní!

--Pelex (diskusia) 11:19, 17. jún 2012 (UTC)neviem prečo je každý pokus poukázať na očividne nazmyselné tvrdenia okamžite mazaný

Vážený IP 80.242.33.33. Vaše príspevky nemažeme preto, že sú nesprávne, ale preto že v tom čo píšete sa nevyznám - ja ani ostatní. Ak nedokážete upraviť článok sám, a nedokážete sformulovať ani vaše výhrady do jasných bodov, ktoré môžeme konfrontovať s faktami v článku (áno priznávam, článok má viacero chýb, ktoré bude treba opraviť), tak je na mieste aby ste neplytvali čas na wikipédiu a skúsili dačo iné.--Pelex (diskusia) 18:18, 4. september 2012 (UTC)

Práve pre množstvo chýb a ešte väčšie množstvo vandalov je nevyhnutné všetky zmeny doložiť referenciou a robiť zmysluplné úpravy. Uvedom si, že našou povinnosťou nie je kontrolovať slovo po slove a preto je často jednoduchšie zlé úpravy celé vrátiť a zamedziť tak ešte väčšiemu znehodnoteniu článku. Pe3kZA (diskusia) 20:55, 9. december 2012 (UTC)

Nájdite si v abc History cz Pentagon Papers,alebo program CPI,comercional industries program.čo nič nemení na pravdivosti mojich pripomienok a vašom postoji--80.242.33.198 13:22, 12. december 2012 (UTC)

dejiny[upraviť kód]

nedá sa porozumieť tejto vojne bez širších znalostí vietnamsko čínskych vzťahov v dejinách,platí i dnes,bol som v Saigone kde žije 1 milion čínanov,nenájdete tam jeden čínsky nápis,tu ked si čínan otvorí bufet sú tam čínske znaky.Tým chcem povedať že obavy usa o kontrole indočíny čínamni boli úplne uletané ako zámienka vojny,utečenci ktorý ušli po vojne o ktorých hovoríte že utekali pred komunistami boli etnický čínania.Tie priateľské vzľahy vyústili do vojny,čína dostala za dva týždne na frak.Prečo ich mali vietnamci v zuboch patrí do dejín vietnamu.Stručne brali ich ako kolaborantov s francúzmi a am.O komunizme je to zbierka hlúpostí,viet náramne korčuľoval vo vzťahoch medzi sovietmi a čínou,r.1964 žiadal sov o stiahnutie poradcov,čo bola pre superveľmoc urážka.Ked mao začal jeho slávnu kultúrnu revolúciu viet zistil že od číny v tom chaose nemôže čakať nič skamarátili sa s sovietmi po návšteve kosygina r.1965 začali dostávať skutočne významnú pomoc hlavne v protilietadlovej obrane.V 7 desiatych rokoch mal viet asi najdokonalepšiu protilietadlovú obranu na svete.Ved am za to zaplatili,stratou cca 5300 lietadiel a vrtuľníkov.To ma napadá že v bell helikopters po večerných správach otvárali šampus.Ale pozemné boje si museli vybojovať sami viet.Obaja hlavný spojenci sov.čina sledovali svoje vlastné záujmy a snažili sa do toho celkovo neúspešne vtlačiť viet.dôkazom sú nixonove návštevy v pekingu a moskve v máji 1972 ked vrcholila veľkonočná ofenzíva.Viet si sledoval svoju vlastnú politiku a čarovne korčuľoval medzi veľmocami,ale to utrpenie a miliony mrtvych znášal on.Stačí tam ísť uvidíte tie následky i dnes.Reči o boji proti komunizmu môže písať jedine analfabet ktorý o dejinách indočíny nevie nič.Môžem citovať de gaulla ked povedal kennedymu,čankajška ked povedal angličanom,chmilnický povedal škoda hovoryty P.S.Inak vietnamci sú protivný nacionalisti,meno vyslovené s nesprávnym prízvukom je tam urážka a každý z národnostných menšín hned bez pýtania oznámi že tam žijú už desať generácii--80.242.33.198 13:59, 22. marec 2014 (UTC) tvrdenie že vietnam napadol kambodžu je nepravdivé,ono to bolo naopak,pol pot si nárokoval deltu mekongu a rozpútal pohraničnú vojnu,podporovali ho američania zo snahy pomstiť porážku i ked svet v tom čase vedel čo je pol pot podporovalo ho čína z nepriateľstva voči vietnamu,tvrdenie že viet skoro rozpútal atom vojnu je vyložená somarina,to čína vpadla do vietnamu a sov sa postavili na viet stranu,ale to viac súvisí s čínsko sov vzťahmi.pozrite na you toub zapomenuté dokumenty z vietnamu,je to pohľad američanov ale pomerne objektívny i ked sú tam niektoré pochybné tvrdenia.--80.242.33.198 06:38, 19. apríl 2014 (UTC)Straty oficiálne uvádzané VDR sú z pohľadu demografickej štatistiky úplne nereálne,znamenali by vyhladenie minimálne 12,skôr 15 ročníkov mužskej populácie,to je dosť tažko predstaviteľné,pomer padlých a ranených sa blíži stratám stredovekých armád.I ked treba brať do úvahy možnosti Vľa je to neskutočný pomer,us mali pomer padlých a ranených 1 ku 8 i ked za nezrovnateľných podmienok.dôvodom týchto čísiel je zrejme snaha dokázať obetavosť Vľa ,objektívne sa straty Vľa pohybujú v rovine od 250 do 350 tisíc mužov--80.242.33.198 06:45, 16. máj 2014 (UTC)môžem pani Bumabare odporučiť aby autori a je fuk od ktorého Dänikena čerpali láskavo rozviedli-upresnili svoje encyklopedické rozprávky,len od konca koľko bolo tých utečencov,ich národnostná štruktúra,dôvody?koľko bolo padlých?podľa pentagonu 2,5 milíona tesne po vojne,po Mac-Namarovej návšteve Giapa zvýšili odhad na 4-miliony,ak dotyčný vôbec tušia že týto protagonisti sa osobne stretli,ako to bolo s-prepadnutím-Kambodže?Kto začal vojnu?Ako to bolo s provokovaním A-vojny?Vietnamská armáda vtrhla v siedmych prúdov do číny smerom na Peking alebo opačne na Hanoj?Bol som na železničnej stanici 2 km od čínskych hraníc,tý čínsky bojovníci za demokraciu na úteku stihli ukradnúť aj železničné koľajnice.Tušíte čo znamenalo Vianočné-efektívne-bombardovanie?Genocídu.Snahu vyhladiť národ.Koľko vrtuľníkov zostalo slávnej prvej aeromobilnej po útoku na Laos?Asi tak na prepravu štábov.Podobne sa dá pokračovať,môžte uvádzať zdroje aké chcete ale nezmeníte fakty.--80.242.33.198 14:39, 20. máj 2014 (UTC)videl som čo som videl,,môžte tárať čo chcete podľa dristov akéhokoľvek pisálka ale nezmeníte fakty,keby som vám poslal niektoré veci tak ovraciate klávesnicu,snažím sa dívať na veci z nadhľadu,poviem vám otázku,netreba zdroj,v železnom trojuholníku podľa Am operovalo 10tisíc partyzánov,to je oficial údaj us,bola to odrezaná jednotka pri základnej kalkulácii potrebovavala 8-10 ton potravín denne,máte vôbec tušenie čo som povedal a aké to má súvislosti?Nemali železnicu ani cestu cmu z čoho žili ako prečo akým spôsobom?Dedinčania mali obuté sandále dvoma spôsobmi podľa toho či sú am blízko alebo nie atd--80.242.33.198 19:18, 23. máj 2014 (UTC)Gol bol v tom že am bojovali od ôsmej do štrnástej potom šli do Saigonu na diskotéku,partizáni si od piatej do šiestej varili stravu a v noci útočili--80.242.33.198 19:18, 23. máj 2014 (UTC)

STOP CHAT Wikipédia nie je diskusné fórum, preto tu, prosíme, diskutujte o článku, nie o jeho téme. Ďakujeme za pochopenie. STOP CHAT

Námietky IP (december 2015)[upraviť kód]

(presunuté z Diskusia s redaktorom:Lalina/Archív 2015#Vietnamská vojna)

__vojna vo Vietname__Pokúsil som sa opraviť tie najväčšie nezmysly ktoré sú tam uvádzané opísané z propagandistickej príručky a nemajú nič spoločné s faktami,operatívne ste zmazali.česť Vašej práci,ak Vám chýba zdroj pozrite do regimentu správ všetkých tlačových agentúr v danom období,s pozdravom --80.242.33.198 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ahoj, Tvoju úpravu som zmazala, lebo bola bez zdroja. --Lalina (diskusia) 20:10, 26. december 2015 (UTC)

a propagandistické oddelenie Pentagonu je zdroj faktov?Alebo táranín od reality?V čom je dôveryhodnejšie?Podpisom plateného pisálka?Ale rozdiel je v tom že na tých táraninách trváte a akúkoľvek oponentúru zrušíte,s prepáčením neprepáčením neviete o tejto svinskej vojne nič neviete,škoda sa baviť.ked nechám bokom osobnú skúsenosť tak ťukajte do počitáča Válka cz Pohraničná vojna Cina-Vietnam 1979,p.s. už som mal zbalený ruksak,mimo diskus,ABC-History H.Kissinger alebo angl.wilki.Všimla ste si takú maličkosť že V.B. sa štyri krát odmietla angažovať v tejto slávnej epoche am dejín?Najvernejší spojenec.Strata času stačí na napísať akýkoľvek blábol len nech má autora lenže v dejinách a encyklopedických by to nemalo platiť,Historia je najvyšší súdny dvor dejín,pre Vašu útechu Vám uvediem zdroj E.Kant --80.242.33.198 13:26, 28. december 2015 (UTC)di

Čo takto písať konkrétne k veci bez výlevov a politických súdov?--Lalina (diskusia) 15:06, 28. december 2015 (UTC)

nechám vedľa všetko ostatné.Ked sa tu v encyklopedíí uvádza ako je z kontexu jasné že zločinný komunistický Vietnam prepadol úbohú Kambodžu to nie je politicko propagandistické tvrdenie?Za názvom krajiny sa skrýva Pol-Pot.Ak ho niekto,ktokoľvek, kryje je blázon mimo zdravého rozumu a toto podanie ho kryje.Pretože obvinuje Vietnam,Am zrušili Husajna ako nebezpečného diktátora,proti Potovi bol matka Tereza.Vražednejší režim v dejinách nebol,ani Hitlerov.Možno mu konkuruje Lopéz,ale to je asi mimo vašich vedomostí.V zostručnení pod zámienkami sa tu upravujú dejiny. --80.242.33.198 12:25, 29. december 2015 (UTC)

Ako pozerám, jediné, čo sa tam uvádza, je že komunistický Vietnam napadol susednú (tiež komunistickú) Kambodžu. Tak sa aj stalo, invázia začala 25. decembra 1978. Nikde sa tam nepíše, že „zločinný Vietnam prepadol úbohú Kambodžu“, nikde sa nepopiera napr. že 30. apríla 1977 kambodžské vojsko napadlo dve juhovietnamské provincie, kde vypálilo niekoľko dedín a pozabíjalo stovky civilistov (a to po manifestácii priateľských vzťahov voči Kambodži zo strany Vietnamu). [Pozri napr.: Morris, Stephen J. Why Vietnam invaded Cambodia : Political culture and causes of war. Stanford, CA : Stanford University Press, 1999. ISBN 0804730490.] Nič, len fakt, že dva roky po vojne došlo ku konfliktu, čo môže byť vnímané ako strohé, neúplné a poľutovaniahodné, že je tak dôležitá téma zatiaľ neúplne spracovaná (článok k vietnamsko-kambodžskej vojne tu zatiaľ nie je), no nič chybné či zaujaté tam nie je. Pritom hlavnou príčinou revertu bolo zrejme neozdrojovanosť príspevku a možno i gramatické chyby. PS: Tie poznámky o propagande či narážky na USA si odpusťte, tu sme v encyklopédii.--Lišiak (diskusia) 13:18, 29. december 2015 (UTC)

je tam chybný kontex,pretože z textácie vychádza že vietnam napadol kambodžu a to že pol pot tú vojnu rozpútal sa vynecháva a to je propagandistické tvrdenie.Vietnamská vláda deklarovala že chce mať priateľské vzťahy ku kambodži to máte pravdu,a čo mala robiť po prepade pohraničia a vraždenia jej občanov?Súčastne si pol uplatnoval nároky na veľkú časť jej územia??? Viete ľudomilnú odpoved??Tvrdenia o narážkach k us,od r.1976 us zásobovali muníciou i náhradnými dielmi do zbraní pol pota spoločne s čínskymi kamošmi,robili to každý po svojej osi.To že pola zásobujú i am sa čína dozvedela až v r.1979 ked sa bavil teng s am ministrom zahraničných vecí,robili to cez obskúrne spoločnosti air amerika.Podstatné je tvrdenie že vietnam skoro vyprovokoval atom vojnu,to sa tu tvrdí.Uvedomuje si ten dement čo vlastne rozpráva?Pokračovanie v tých ktorý takéto niečo nechajú??Všetko predtým čo som povedal bolo o súvislostiach,myslím že mimo vášho rozumu,ale to tvrdenie o provokácii a vojnou je neskutočné .--80.242.33.198 10:59, 31. december 2015 (UTC)

Brzdi. Reči o rozume iných si nechaj pre seba. Nikoho z nás nepoznáš, tak Ti nič nedáva právo na naše posudzovanie.--Lalina (diskusia) 15:13, 31. december 2015 (UTC)

posudzujem úroveň tvrdení,dobre dospeli sme k záveru že Vietnam neprepadol Kambodžu ale vojnu vyprovokoval Pol-Pot k bodu B. Vietnamská armáda vtrhla do Číny smerom na Peking?Vietnam alebo Teng sa vyhrážali atom bombou?Vedela Čina že Vietnam a Sovieti podpísali v novembri spojeneckú zmluvu a Vietnam bol prijatý do RVHP?Tak kto provokoval jadrovú vojnu?Akú cenu má toto uvedené tvrdenie že Vietnam?Odpísané z Čínsko- US propagandy úplne mimo faktov.Prečo sa náramne zhodli je iná kapitola.Snaha pomstiť porážku a tisícročná nevraživosť medzi Viet. a Čínou.US sa minimálne náramne bavili ako proti sebe štvú súdruhov.To sú ľahko overiteľné fakty,keď sa to pokúsim uviesť do reality bleskovo mažete a o trváte na bláboloch,to som rozoberal len jeden bod z týchto táranín.Môžme pokračovať v ďalších bodoch táranín avšak vzhľadom na Váš postoj to nemá zmysel.Celé je to o tom že oblbujete každého kto sa chce niečo ency dozvedieť --80.242.33.198 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Už som Ti to raz povedala - pozor na jazyk. --Lalina (diskusia) 12:06, 4. január 2016 (UTC) P.S. A podpisuj sa.

pokúsim sa dať pozor na jazyk i keď ma irituje arogancia a navyše nepodložená faktami,no dobre vyriešili sme jednu táraninu,môžme pokračovať k druhej?V auguste 1977 čínska vláda v rámci vyostrovania vzťahov vyzvala čínsku menšinu vo Vietname,hlavne na juhu pretože na severe žiadna nebola k emigrácii.Podotýkam komunistická vláda,takže Činania utekali pred komunistickým terorom na výzvu komunistickej vlády.Hm hm.zvláštne je že spätne obviňovali Vietnamskú vládu že ten exodus potichu podporuje poskytovaním lodí.To bola inak pravda,pretože keby chceli zatrhnú ho za 5 minút.Hm hm pozor na jazyk --80.242.33.198 18:29, 21. január 2016 (UTC) Lišiak že Pol napadol Vietnam sa nikde nepopiera ale ani neuvádza,Goebels nula bodov--80.242.33.198 11:53, 5. február 2016 (UTC) od začiatku roku 1968 ČíNA ZABLOKOVALA železničné spojenie medzi ZSSR a Viet.Jediné bolo po mori cez Hai-Phog.US sa ho ani nepokúsili bombardovať pretože prístav mal najsilnejšiu protilietadlovú obranu na svete preto napadali komunikácie a mali problém útočiť na obchodné lode v medzinárodných vodách.Po potopení britskej obchodnej lode,kde sa svojmu spojencovi ospravedlnili a zaplatili odškodné im zostala posledná možnosť zamínovať,lenže tým pádom i medzinárodné vody.Proti tomu protestovali všetky krajiny i najvernejší US spojenci na čele s Japonskom ,Filipínami,J.Korea,Tchaj-wan atd.Na druhý deň po podpísaní Parížskej mierovej zmluvy US mínolovky začali tie míny odstraňovať,podľa US ich bolo 2000.Vo vnútrozemí snaha o prerušenie zásobovania viedla k doslova bezhlavému bombardovaniu vnútrozemia kobercovými náletmi,na dedinku v DZ so 400 obyvateľmi zhodili 2200 t bômb,to sa nedá ani komentovať.čo sa týka tvrdenia že k víťazstvu chýbala politická vôľa.Poznáte vládu ktorá pošle pol mil.vojakov,tri -štvrtiny letectva,skoro zruinuje ekonomiku tisíce kilometrov za more do vojny ktorú nechce vyhrať?Autor tohto tvrdenia patrí na psychiatriu aj s tým kto to uverejnil a jedno od ktorého blázna to odpísal.Zdrojom je elementárna logika.Potom mal pravdu Hitler ktorý sa stále bránil a túžil po mieri.Celé tvrdenia v tomto článku sú o podsúvaní čiastočných faktov ktoré náramne skresľujú realitu a to je zaujatosť.--80.242.33.198 13:23, 6. február 2016 (UTC)v roku 1971 US zrušili krytie dolára zlatom pretože vo Ford Kno. už skoro žiadne nebolo pre náklady na Vietnam,Saigonská vláda dostávala priamo 4-5 milíárd dolárov ročne čo pokrývalo cca 85 % jej výdavkov.Niekoľko mil.domácich bolo s príjmami priamo viazaných na prítomnosť US.Priamo ako civilný zamestnanci alebo v nádväzných službách.Po odchode US sa juho.ekonomika zrútila pretože žiadna nebola.R. 1975 vo februári navštívil Saigon predseda zboru náčelníkov štábov gen.Wheleer.povedal Theiovi že kongres neuvoľní žiadne peniaze pokiaľ ARVN nepreukáže schopnosť bojovať.výsledkom bola bitka o Xuan-Loc.Kongres uvoľnil 800 mil.dolárov z ktorých sa do Saigonu reálne dostalo 300 mil.Ostatné vraj pokryli dopravné náklady.Wheleer po návrate odporučil prezidentovi Fordovi bombardovanie.už tá zmienka vyvolala v US také pobúrenie že bola okamžite zmietnutá.To sú holé fakty o boji proti Viet.komunistom.Ostatné nech si dokombinuje čo chce je to na jeho úrovnosti jeho vedomostí a rozsahu poznania,alebo ideologickej obmedzenosti