Preskočiť na obsah

Dolná Lužica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolná Lužica
Niederlausitz
Dolna Łužyca
Łużyce Dolne
 Meißenské markgrófstvo 14101867 Severonemecký spolok 
Štátny znak
znak
Geografia
Mapa štátu
Dolná Lužica v rámci Krajiny českej koruny a Rímsko-nemeckej ríše r. 1618
Obyvateľstvo
Národnostné zloženie
Štátny útvar
dedičná monarchia
Materský štát
Vznik
Zánik
Predchádzajúce štáty:
Meißenské markgrófstvo Meißenské markgrófstvo
Nástupnícke štáty:
Severonemecký spolok Severonemecký spolok

Dolná Lužica (nem. Niederlausitz, doln. srb. Dolna Łužyca, horn. srb. Delnja Łužica, poľ. Łużyce Dolne, čes. Dolní Lužice, lat. Lusatia inferior) bol v rokoch 1410 – 1867 štátny útvar na historickom území Dolnej Lužice, ktoré je od roku 1945 rozdelene medzi Nemecko a Poľsko. Takmer celá nemecká časť Dolnej Lužice je súčasťou spolkovej krajiny Brandenbursko, zatiaľ čo obce Geierswalde (lužickosrbsky Lejno), Kromlau (lužickosrbsky Kromola) a mesto Lauta (lužickosrbsky Łuty) patria od roku 1990 k Sasku. Menšia poľská časť je súčasťou Lubuského vojvodstva. Centrom Dolnej Lužice je Cottbus (dolnolužickosrbsky Chóśebuz, hornolužickosrbsky Choćebuz) v dnešnom Brandenbursku. V rokoch 1348 – 1635 bola Dolná Lužica súčasťou Českej koruny.

Dolná Lužica susedí na juhu s Hornou Lužicou, na východe so Sliezskom, na severovýchode s Lubuskom, na severe a severozápade s Brandenburskom, na západe s tou časťou územia bývalej provincie Sasko, ktorá dnes patrí k Brandenbursku.

Národnostné zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

V nemeckej časti žijú vedľa prevažujúcich Nemcov v menšinovom zastúpení Lužickí Srbi. Poľská časť je po odsune Nemcov obývaná Poliakmi.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolní Lužice na českej Wikipédii.