Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
E. T. A. Hoffmann

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann (* 24. január 1776, Kaliningrad – † 25. jún 1822, Berlín) bol nemecký romantický spisovateľ, hudobný skladateľ, dirigent, kritik, maliar a režisér. Autor groteskných strašidelných príbehov a románov.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z pruskej úradníckej rodiny z Kráľovca, kde vyštudoval právo. Ťahalo ho to však k umeniu, predovšetkým k hudbe.

Po štúdiách pracoval v rôznych funkciách na súde, okrem iného vo Varšave. Po obsadení mesta napoleonskými vojskami odmietol zložiť sľub poslušnosti a preto ho prepustili zo štátnych služieb.

Jeho hry boli uvádzané najmä v divadle v bavorskom meste, kde strávil časť svojho života, Bamberg.

Literárny smer[upraviť | upraviť zdroj]

Hoffman písal v čase nemeckého romantizmu. Znaky romantizmu môžme jasne badať v jeho dielach, napríklad v diele Sandman- postava večne snívajúceho mladého Nathanaela, ktorému málokto chápe a jeho život končí tragicky. Hoffman však typický romantizmus doplnil o hororové, absurdné prvky, s väčšinou symbolickým významom. Opäť uvediem ako príklad jeho najznámejšie dielo Sandman a tu strašidelného, odpudivého advokáta Coppeliusa, ktorý sa neskôr "prevtelil" do úlohy sklára Coppolu.

Jeho ďalší známy román, Slečna zo Scuderi sa považuje za predchodcu moderného kriminálneho románu.

Vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Hoffman ovplyvnil mnohých významných neskorších spisovateľov. Napríklad: Nikolaj Vasilievič Gogoľ, Edgar Allan Poe, Fiodor Michajlovič Dostojevskij, Charles Dickens či Franz Kafka, Honoré de Balzac atď.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra: romány

rozprávky

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.