Preskočiť na obsah

Erratikum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bludný balvan v Lembert Dome v Yosemitskom národnom parku (Kalifornia, USA).

Erratikum (z lat. erare - blúdiť; iné názvy: blúdivý balvan, bludný balvan, eratický balvan) je spoločný názov pre veľké kamenné bloky, ktoré sa zložením značne odlišujú od miestnych hornín. Vznikli pri ústupe (pleistocénnych) ľadovcov, ktoré ich predtým transportovali na dané miesto z miesta pôvodného vzniku ľadovca. Z vedeckého hľadiska sú bludné balvany významným prvkom pri stanovení južnej hranice zaľadnenia. Blúdivý balvan najlepšie možno pozorovať v kultivovanej krajine, kde sa napríklad na poli objavujú niekoľkometrové balvany, ktoré sú dobre viditeľné aj na väčšiu vzdialenosť.

Do konca 19. storočia sa výskyt blúdivých balvanov vysvetľoval potopou sveta, vulkanickou činnosťou či „činnosťou“ čertov, kyklopov a ďalších bájnych tvorov. V minulosti sa blúdivé balvany používali ako stavebný materiál, na delové gule či mlynské kamene. Stávali sa aj pohanskými kultovými miestami (napr. na stavbu megalitov).

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkosť balvanov dosahuje rádovo decimetrové až metrové rozmery, hmotnosť v priemere niekoľko ton. Najväčší známy blúdivý balvan sa nachádza pri Ellhofene v nemeckom alpskom predhorí, má objem ~ 4 000 m3. Iný veľký eratický balvan, zvaný Triglavov kameň, je známy z obce Tychowo (Poľsko, Západopomoranské vojvodstvo), má obvod 44 metrov, výšku takmer 8 m a jeho hmotnosť sa odhaduje ~ 2 000 ton. Známy je aj tzv. Kameň Ototokov v Calgary v Kanade s objemom až 3 200 m3.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšie príklady výskytu erratík v EurópeSeveronemecká nížina, Sliezsko a severovýchodná Morava. Blúdivé balvany boli do týchto končín prinesené zo Škandinávie. Významnejším nálezom z posledného obdobia je blok žuly zvaný „Starý Švéd“, vybágrovaný v roku 1999 z koryta rieky Labe v Hamburgu.

Blúdivé balvany na Morave[upraviť | upraviť zdroj]

Na Morave sú to žuly typu rapakivi a iné horniny zo súostrovia Ålandy v južnom Fínsku a z ďalších miest Škandinávie, ktoré boli dopravené pohybom pevninského ľadovca v starších štvrtohorách v období halštrovského (cca. pred 470-430 tis. rokmi) a sálskeho zaľadnenia (pred 230-170 tis. rokmi). Žuly a ruly (pre svoju odolnosť) v nálezoch prevažujú, ďalšími horninami nájdenými na severnej Morave sú migmatity, pieskovce, vápence. Pestrosť nálezov príkladne dokumentuje náučná záhradka 72 blúdivých kameňov budovaná vo Velkej Kraši.

Od roku 1965 je v Česku chránený tzv. „Liptaňský“ bludný balvan, nachádzajúcí sa 1,5 km južne od obce Liptaň (pri Bruntáli), jeho rozmery sú 220x130x120 cm, objem 3,43 m3. Mimoriadne veľký (10,5 t) balvan bol v roku 1958 nájdený v palhaneckej pieskovni pri Opave a teraz je umiestnený v Křížkovského sadoch v Opave. Medzi chránené objekty patria aj balvany v Ostrave-Kunčiciach, Porube či Rovninské balvany, v súčasnosti umiestnené na výstavisku Černá louka v Ostrave. Vo Vidnave bol použitý blúdivý balvan ako pamätný kameň pripomínajúcí 700 rokov obce.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému erratiká.